Cykliczne zgromadzenia publiczne: Nowy pomysł PiS ograniczający wpływy samorządów

Cykliczne zgromadzenia publiczne: Nowy pomysł PiS ograniczający wpływy samorządów
Posłowie PiS chcą dopisać nowy rozdział do jednej z kluczowych ustaw regulujących prawo do wyrażania opinii. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Posłowie PiS chcą zmienić ustawę o zgromadzeniach. Chodzi o dodanie nowego rozdziału o zgromadzeniach cyklicznych.
• Rejestracja zgromadzeń cyklicznych miałaby obowiązywać do 3 lat.
• Co istotne, o takich spotkaniach obywateli miałby decydować wojewoda, a nie władze samorządowe.

Do Sejmu trafił projekt autorstwa PiS, który ma zmodyfikować Ustawę o zgromadzeniach. Projekt, zawiera nowy rozdział omawianej ustawy. W projekcie widnieje zestaw artykułów pt. "Postępowanie ws. zgromadzeń organizowanych cyklicznie". O projekcie poinformowała stacja TVN 24.

Organizator takiego zgromadzenia w myśl szykowanej nowelizacji będzie mógł się zwrócić z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowane konkretnego spotkania. Jeśli ta propozycja przejdzie, będzie istniała możliwość zarejestrowania zgromadzenia, która miałoby się odbywać w określonym okresie czasu, cyklicznie.

Rejestracja miałaby obowiązywać 3 lata z możliwością przedłużenia. Taka rejestracja rezerwowałaby miejsce i czas zabraniając rejestracji innych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie.

Czytaj: Opozycja chce odrzucenia kolejnego projektu PiS

O rejestracji zgromadzeń cyklicznych decydowałby wojewoda, a nie władze samorządowe. Tym sposobem przesunięto by decyzję o zatwierdzaniu zgromadzeń z domeny samorządów do domeny władzy centralnej.

Ustawa o zgromadzeniach została przegłosowana w najnowszej wersji we wrześniu 2015 roku. Definiuje ona jedną z podstawowych wolności obywatelskich, jaką jest prawo do zgromadzeń i wygłaszania swoich poglądów w przestrzeni publicznej.

Ustawa, którą posłowie PiS chcą znowelizować, dotyczy spotkań organizowanych przez organy władzy publicznej, stosuje się też do spotkań zwoływanych przez osoby prywatne, organizacje pozarządowe i Kościoły, związki wyznaniowe.

Na mocy jej przepisów władze samorządowe (gminy, miasta lub powiatu) decydują o tym kiedy może odbyć się spotkanie obywateli i w jakich okolicznościach. Ustawa określa też restrykcje dotyczące bezpieczeństwa zgromadzeń publicznych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!