Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje reformę ustroju szkolnego

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje reformę ustroju szkolnego
Sławomir Broniarz (fot. mat. pras.)

● Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje zapowiedzianą przez MEN reformę ustroju szkolnego.
● Zdaniem prezydium zarządu głównego ZNP, proponowane zmiany spowodują wyłącznie chaos organizacyjny i informacyjny, który dotknie uczniów, nauczycieli i samorządy.

"Przedstawiona reforma ustroju szkolnego ma charakter rewolucyjny. Zburzy ona wszystkie struktury systemu tworzone przez wiele lat i w bardzo krótkim czasie dotknie wszystkich poziomów edukacyjnych. Edukacja nie znosi rewolucyjnych zmian, pospiesznych decyzji nieoczekiwanych zwrotów. Rozwija się pomyślnie tylko w atmosferze spokoju, stabilizacji, ciągłości planów i konsekwencji w ich realizacji" - napisano w stanowisku prezydium zarządu głównego ZNP, przekazanym w poniedziałek.

Kosztowna reforma

Jak oceniono, wbrew twierdzeniom pomysłodawców, ogłoszona reforma będzie niezwykle kosztowna, a koszty te w głównej mierze poniosą jednostki samorządu terytorialnego. "W budżecie państwa, ani tym bardziej w budżetach samorządów nie ma dodatkowych środków na wydatki związane z reformą oświaty.

Rok 2017 - rok jej rozpoczęcia - zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów będzie okresem niezwykle trudnym dla finansów publicznych. W budżecie państwa konieczne będą ograniczenia wydatków publicznych. Także zadłużone jednostki samorządu terytorialnego nie udźwigną kolejnych tak potężnych wydatków, a konstruowanie reformy w oparciu o środki unijne jest w obecnej sytuacji +budowaniem na piasku+" - uważają związkowcy.

Według nich planowana reforma ustroju szkolnego stwarza więcej zagrożeń niż szans dla dobrej edukacji, a konsekwencje jej dotkną wszystkich: uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników oświaty, a także samorządów.

"Naszym zdaniem skutkiem reformy ustroju szkolnego będzie obniżenie poziomu jakości edukacji i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć potwierdzonych w międzynarodowych badaniach PISA czy raporcie OECD. Nauczeni doświadczeniem mamy pewność, że polskiej oświaty nie stać, aby po raz kolejny uczyła się na błędach i zaczynała od zera. Tak radykalny pomysł kolejnej reformy struktury szkolnictwa uważamy za nieuzasadniony i społecznie szkodliwy" - czytamy w stanowisku.

Dlatego ZNP apeluje: "Zostawmy strukturę systemu oświaty w spokoju. Zacznijmy ten system wspierać i racjonalnie doskonalić, zamiast go burzyć. Będzie to dobra zmiana dla ucznia, rodzica, nauczyciela, a także wszystkich osób i instytucji związanych z oświatą".

Zmiana struktury szkolnictwa

Zmianę struktury szkolnictwa w Polsce zapowiedziała 27 czerwca w Toruniu minister edukacji Anna Zalewska. Zgodnie z tą zapowiedzią w miejsce obecnych 6-letnich szkół podstawowych, 3-letnich gimnazjów, 3-letnich liceów ogólnokształcących, 4-letnich techników i 2- lub 2,5-letnich zasadniczych szkół zawodowych pojawią się nowe szkoły. Mają to być: 8-letnia szkoła powszechna, w której edukacja wczesnoszkolna będzie w klasach I-IV oraz 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwuetapowe 5-letnie szkoły branżowe.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo od roku szkolnego 2017/2018 poprzez wydłużenie nauki w szkołach podstawowych i wygaszanie gimnazjów.

Zalewska poinformowała, że projekt ustawy mówiący o nowym ustroju szkolnym powinien być gotowy jesienią.

Powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum zapowiedziała w listopadzie ubiegłego roku w expose premier Beata Szydło.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje reformę ustroju szkolnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!