REKLAMA

Związek Gmin Wiejskich pozytywnie o projekcie ustawy o ochronie przyrody

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 02 sierpnia 2016 15:06
Związek Gmin Wiejskich pozytywnie o projekcie ustawy o ochronie przyrody W mysl projektu, samorządy będą miały większą kontrolę nad wycinką drzew i krzewów (fot.wikipedia.org/Konrad Kurzacz)

• Jedna z najbardziej znaczących zmian w projekcie Ministerstwa Środowiska zakłada, że gminy same będą decydować o tym, czy pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów w ogóle jest potrzebne.
• Większe uprawnienia w tej kwestii otrzymają również rady gmin, co spotkało się z krytyką zarówno ze strony organizacji ekologicznych, ale też niektórych urzędników.
• Związek Gmin Wiejskich stoi jednak na innym stanowisku i projekt ocenia pozytywnie.

– Dotychczasowe przepisy dotyczące usuwania drzew i krzewów są „przeregulowane” i nadmiernie restrykcyjne – głosi stanowisko ZGW. – Powodują konieczność zatrudniania wielu osób, których obowiązkiem jest dokonywanie oględzin, przygotowywanie decyzji, dokonywanie pomiarów i naliczanie opłat oraz kar. W praktyce jest to jednak tak, że rzadko zdarza się, aby złożony w urzędzie gminy wniosek został negatywnie rozpatrzony.

ZGW RP zwraca też uwagę, że każda gmina dba o zieleń, gdyż stanowi ona o jej wizerunku. W trosce o ochronę szczególnie cennych obiektów przyrodniczych gmina może objąć ochroną większą niż dotychczas liczbę drzew, alej itp. aby chronić je przed dewastacją i wycinką.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA