ZNP zebrało ponad 450 tys. podpisów w obronie gimnazjów

ZNP zebrało ponad 450 tys. podpisów w obronie gimnazjów
Kampanię "Razem dla gimnazjów" ZNP prowadzi od 25 listopada. (fot. Gosia Malochleb/flickr.com/CC BY-NC 2.0)

· Blisko 250 tys. podpisów za zachowaniem gimnazjów w systemie edukacji zebrał ZNP w ramach kampanii "Razem dla gimnazjów".
· Do związku wpłynęło też ponad 200 tys. podpisów zebranych w tej sprawie przez uczniów. Informację przekazał prezes związku Sławomir Broniarz.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że kampania będzie kontynuowana do końca stycznia.

- Codziennie przychodzą do nas kolejne listy, apele w tej sprawie podpisane przez nauczycieli i samorządowców - zaznaczył.

Podał także, że za pozostawieniem gimnazjów w systemie edukacji opowiadają się także samorządy. Jako przykład wymienił 32 uchwały podjęte przez rady gmin, powiatów i miast z województwa mazowieckiego wyrażające negatywny stosunek tych gremiów samorządowych do pomysłu likwidacji gimnazjów.

- ZNP na 8 lutego zaprosił minister edukacji Annę Zalewską na posiedzenie prezydium Zarządu Głównego, aby dowiedzieć się, jakie są ostateczne plany Ministerstwa Edukacji Narodowej - poinformował prezes związku.

- Chcemy wiedzieć, jaki będzie harmonogram działań w sprawie gimnazjów (). Pani minister zapowiedziała, że na koniec stycznia będzie gotowa ze swoją propozycją dotyczącą tych placówek - dodał.

Kampanię "Razem dla gimnazjów" ZNP prowadzi od 25 listopada.

- Ta kampania ma być odpowiedzią środowiska nauczycielskiego na propozycję MEN dotyczącą likwidacji gimnazjów, bądź wygaszania tego elementu ustroju szkolnego. Jak wszyscy pamiętamy pani premier Beata Szydło w swoim expose i wicepremier Piotr Gliński wypowiadając się na temat gimnazjów uznawali fakt likwidacji tego elementu ustroju za przesądzony, za dokonany - wyjaśnił Broniarz.

Przypomniał, że w gimnazjach uczy się ponad 1,1 mln uczniów, a pracuje ponad 100 tys. nauczycieli i ponad 20 tys. pracowników administracyjno-obsługowych.

- To także ogromny kapitał zbudowany przez samorządy i lokalne społeczności w postaci bardzo nowoczesnych szkół, nowoczesnych placówek, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego. Miało by to pójść w ruinę. Większość samorządów, w pismach do zarządu głównego ZNP, informuje nas, że nie ma sensu, a przede wszystkim nie ma planów na wykorzystanie tych pomieszczeń na inne cele niż edukacyjne - mówił Broniarz. - Samorządy utyskują też, że nikt tych planów z nimi nie konsultował" - dodał.

Prezes ZNP, wyjaśniając dlaczego związek rozpoczął kampanię, powiedział:

- Proszę się nie dziwić. Ratujemy miejsca pracy, ratujemy szkoły i uczniów, którzy nie zasługują na takie instrumentalne traktowanie.

- Nie chcemy też, aby edukacja i działania wobec tego newralgicznego obszaru podlegały politycznej fluktuacji. Chcemy - za czym opowiadamy się od wielu lat - by edukacja była przedmiotem debaty publicznej, a jej efektem wypracowane stanowiska. Nie powinno być tak, że do wypracowanych stanowisk próbujemy dokooptować opinię publiczną korzystając li i wyłącznie ze swoich zwolenników - podkreślił Broniarz.

Komentując we wtorek wyniki kampanii ZNP minister edukacji powiedziała dziennikarzom:

- Przede wszystkim wielki szacunek dla pracy nauczycieli, przede wszystkim dla nauczycieli gimnazjów, którzy zostali wystraszeni przez pana prezesa Broniarza, że zostaną zwolnieni, że stracą pracę.

- Informuję państwa, że nic takiego się nie wydarzy. W jakimkolwiek wariancie zmiany systemu edukacji nauczyciel będzie tak uposażony ustawowo, że nie będzie takiej możliwości. Przypominam, że liczba dzieci się nie zmieni, i w związku z tym liczba oddziałów się nie zmieni. W momencie, gdy sugerujemy zmianę podstaw programowych, szczególnie w liceum ogólnokształcącym, gdy mówimy o dodatkowych godzinach przedmiotów ogólnokształcących - fizyki, chemii, biologii - wydaje się to wręcz absurdalne - oceniła Zalewska.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: ZNP zebrało ponad 450 tys. podpisów w obronie gimnazjów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!