XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

ZNP pisze list w sprawie edukacji do prezydenta Dudy

ZNP pisze list w sprawie edukacji do prezydenta Dudy
Zarząd Związku Nauczycielstwa Polskiego (fot. znp.edu.pl)

W związku z planowanymi zmianami w edukacji Związek Nauczycielstwa Polskiego poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o powołanie Edukacyjnego Okrągłego Stołu, a przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudę  o zwołanie posiedzenia Rady.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy prezes Związku Sławomir Broniarz zwrócił się z wnioskiem o zainaugurowanie debaty w postaci Edukacyjnego Okrągłego Stołu.

- Jesteśmy przekonani, że takie forum dialogu na temat kierunków i wyzwań polskiej edukacji będzie wykraczać poza horyzont bieżącej polityki i sprzyjać budowaniu społecznego porozumienia - napisał Broniarz.

Spotkania edukacyjne organizował śp. Lech Kaczyński

Wyraził też nadzieję, że Pan Prezydent będzie kontynuował tradycję rozmów o edukacji w Pałacu Prezydenckim.

- Mamy w pamięci rok 2008, kiedy śp. Pan Prezydent Lech Kaczyński na prośbę Związku Nauczycielstwa Polskiego zwołał debatę i wziął udział w obradach Edukacyjnego Okrągłego Stołu - zwrócił uwagę prezes Związku.

List ws. zmian w oświacie prezes ZNP Sławomir Broniarz i przewodniczący OPZZ Jan Guz skierowali także do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudy.

Reforma szkolnictwa wymusza dialog społeczny

- Wnosimy o zwołanie posiedzenia Rady w związku z planowanymi zmianami w edukacji w zakresie obowiązku szkolnego oraz ustroju szkolnego - czytamy w liście do Piotra Dudy.

Zdaniem autorów listu, zmiany zapowiadane przez przedstawicieli nowego rządu, dotyczą kilku milionów Polaków i wywołują wiele negatywnych emocji wśród rodziców i pracowników oświaty.

- Jesteśmy przekonani, że obecne zapowiedzi zmian w oświacie wymagają głębokiego namysłu, starannych analiz i szerokiej dyskusji wszystkich zainteresowanych środowisk, w tym strony społecznej i rządowej. Naszym zdaniem, Rada Dialogu Społecznego powinna stać się forum dialogu w zakresie planowanych zmian w edukacji - napisali.

Wygaszanie gimnazjów i kwestia sześciolatków

W swoim liście zauważyli, że zapowiedź likwidacji gimnazjów oraz wycofania sześciolatków ze szkół podstawowych wywołuje wiele negatywnych emocji wśród rodziców i pracowników oświaty, oznacza bowiem radykalną zmianę obecnej struktury ustroju szkolnego oraz wieku debiutu szkolnego.

- Tymczasem atmosfera niepewności nie sprzyja budowaniu społecznego porozumienia. Edukacja nie znosi rewolucyjnych zmian i nieoczekiwanych zwrotów. Rozwija się pomyślnie tylko w atmosferze spokoju, stabilizacji, ciągłości planów i konsekwencji w ich realizacji - czytamy.

W ubiegłym tygodniu premier Beata Szydło zapowiedziała m.in. stopniowy powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letnich liceów. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w poniedziałek, że w ciągu najbliższych 10 dni będzie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty likwidujący obowiązek szkolny dla sześciolatków, ustalający wiek siedmiu lat, jako czas rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZNP pisze list w sprawie edukacji do prezydenta Dudy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!