Zmiany w pieczy zastępczej. Nowela ustawy do końca roku

Zmiany w pieczy zastępczej. Nowela ustawy do końca roku
Od 2020 r. wiek dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będzie niższy niż 10 lat. (Elżbieta Rafalska, fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

Do końca 2017 r. uchwalona powinna zostać nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

• Do końca roku powinna zostać uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - zapowiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Zgodnie z obowiązującą ustawą od 2020 r. wiek dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będzie niższy niż 10 lat.

• Natomiast od 2021 r. nie będą one mogły być liczniejsze niż 14 osób.

• Na potrzebę zmian legislacyjnych wskazywała ostatnio NIK.

Minister rodziny przypomniała, że zgodnie z obowiązującą ustawą od 2020 r. wiek dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będzie niższy niż 10 lat, natomiast od 2021 r. nie będą one mogły być liczniejsze niż 14 osób. "Na pewno nie będziemy przesuwać tych terminów" - zadeklarowała Rafalska.

We wtorek (4 kwietnia) Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym oceniła, że rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej jest zbyt wolny w stosunku do potrzeb. Przypomniała, że pobyt dzieci w domach dziecka powinien być ostatecznością, stosowaną po wyczerpaniu możliwości umieszczenia ich w rodzinach zastępczych. Jednak rodzin zastępczych brakuje; w skontrolowanych powiatach odnotowano wręcz spadek ich liczby. Zdaniem NIK wynika to z niedostatecznego wsparcia rodzin już funkcjonujących.

Jak podkreśliła Rafalska, z raportu wynika, że należy znowelizować ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowela powinna uwzględniać: obligatoryjne wsparcie asystenta rodziny dla rodzin, których dzieci zostały umieszczone w pieczy zastępczej, objęcie opieką koordynatora rodzinnej opieki zastępczej wszystkich rodzin zastępczych, utworzenie centralnego banku danych rodzin zastępczych niespokrewnionych, wprowadzenie obowiązkowego szkolenia dla rodzin spokrewnionych (w tej chwili jest obowiązek szkolenia tylko dla rodzin niespokrewnionych), skrócenie terminu 18 miesięcy, po którym organizator pieczy zastępczej - jeżeli nie ustały przyczyny umieszczenia w niej dziecka - występuje z wnioskiem o uregulowanie jego sytuacji prawnej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!