XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zmiany w lokalach wyborczych. Jest wiele niespodzianek

Zmiany w lokalach wyborczych. Jest wiele niespodzianek
W przyszłym roku zostaną wymienione wszystkie urny wyborcze. Fot. portalsamorzadowy.pl

W kodeksie wyborczym pojawi się wiele zmian. Wprowadzono je po interwencji PiS. Pierwsze nowości poznamy już podczas najbliższego referendum.

Prawo i Sprawiedliwość w trakcie wakacyjnych prac nad nowelizacją kodeksu wyborczego argumentowało konieczność wprowadzenia zmian.

Z 50 wniosków zgłoszonych przez polityków tej partii przeszło dziesięć - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że PiS było przekonane, że podczas ostatnich wyborów samorządowych doszło do licznych fałszerstw.

Nakładki już 6 września

W lokalach wyborczych pojawia się m.in. nakładki na spis wyborców.

Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej każda komisja ma otrzymać specjalną nieprześwitującą nakładkę na spis uprawnionych do głosowania. Nakładka będzie miała wycięte okienko o rozmiarach paska, na którym zapisane są dane pojedynczego wyborcy.

Nakładkę utajniającą nazwiska sąsiadów i domowników zobaczymy już 6 września w czasie referendum.

Można wszystko nagrywać 

Mężowie zaufania poszczególnych komitetów wyborczych zyskali prawo do nagrywania prac komisji przed otwarciem lokalu wyborczego i po jego zamknięciu.

Dzięki temu łatwiej będzie rozstrzygać sprawy sądowe pomiędzy członkami komisji a tymi, którzy kwestionują ich uczciwość. Nagrania będą mogły być użyte wyłącznie jako dowody w sądzie. Wykorzystanie ich do innych celów będzie groziło wysokimi karami finansowymi - argumentowali posłowie PiS.

Zmiany w głosowaniu korespondencyjnym

Zmieniły się też przepisy dotyczące głosowania korespondencyjnego. Dotychczas wystarczyło, by terytorialny pełnomocnik ds. wyborów podbił pieczęcią komisji kartę do głosowania i dostarczył ją w dwóch kopertach do osoby zainteresowanej.

Teraz pełnomocnik nie może już opieczętować karty sam. W tym celu do siedziby gminy muszą się zgłosić członkowie komisji, opieczętować kartę wyborczą i komisyjnie przygotować koperty.

Przezroczyste urny

Natomiast w przyszłym roku zostaną wymienione urny wyborcze. Muszą być przezroczyste (jedna kosztuje ok. 2 tys. zł).

Aby zapewnić wyborcy ma prawo do ochrony danych osobowych, każda komisja musi otrzymać od gminy odpowiednią liczbę kopert.

Gmina będzie musiała poinformować także wyborców o terminie i zasadach głosowania drukiem bezadresowym wysłanym na adresy domowe.

Ekspert: potrzebujemy innych zmian

Część z tych zmian jest nie do końca sensowna, ale da wyborcom dowód, że wybory są uczciwe. Chodzi o podnoszenie progu zaufania. Problem w tym, że nie zostały wprowadzone zmiany konieczne, tylko kosmetyczne. Konieczne zmiany to wzmocnienie finansowe i osobowe Krajowego Biura Wyborczego. Jeżeli chcemy mieć dobre wybory i kontrolę nad nimi, to musimy ponieść koszty. – ocenia Jan Niedośpiał, prawnik z Fundacji Stańczyka.

Dodaje, że teraz w trakcie kampanii wyborczej nie ma jawności wpłat na konta partii i ich na fundusz wyborczy. Także jawność wydatków na kampanie wyborcze już w trakcie kampanii zwiększyłoby kontrolę nad kampanią wyborczą, by mieć pewność, że mieści się w granicach prawa.

To takich zmian potrzebuje kodeks wyborczy - twierdzi Niedośpiał.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w lokalach wyborczych. Jest wiele niespodzianek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!