Zmiana ustawy o policji: grozi nam masowa inwigilacja? Kamiński zaprzecza

Zmiana ustawy o policji: grozi nam masowa inwigilacja? Kamiński zaprzecza
- Zmiana ustawy o policji nie naruszy wolności obywatelskich - argumantuje minister koordynator specsłużb Mariusz Kamiński. Fot. policja.gov.pl

• Sejmowa podkomisja pracuje nad nowelizacją ustawy o policji.
• Służby uzyskają dostęp do danych internetowych bez zgody sądu, dane te nie będą mogły dotyczyć jednak treści korespondencji.
• Zdaniem opozycji, dzięki nowelizacji służby będą mogły śledzić obywateli w internecie.

Nowelizacja ustawy o policji (nazywana ustawą inwigilacyjną) ma realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zasady kontroli operacyjnej oraz pobierania billingów są częściowo niezgodne z konstytucją. Zakwestionowane przez TK przepisy przestaną obowiązywać 6 lutego br.

Najważniejszą zmianą proponowaną w projekcie ustawy jest umożliwienie służbom dostępu do danych internetowych bez zgody sądu.

Zmiana ustawy nie naruszy wolności obywatelskich

W środę nad projektem nowelizacji debatowała sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Minister koordynator specsłużb Mariusz Kamiński tłumaczył, że nie było intencją rządu zajmowanie się tą problematyką. Jego zdaniem wynika to tylko z tego, że poprzedni rząd dopuścił się niezrozumiałych zaniechań. Jak wyjaśnił Kamiński, za pomocą nowelizacji rząd nie daje służbom żadnych nowych kompetencji.

– Nie trwają w rządzie żadne prace zwiększające kompetencje policji i służb specjalnych. Uważamy, że są one wystarczające do skutecznej walki z przestępczością – zapewnił Mariusz Kamiński. – Zmiana ustawy o policji nie naruszy wolności obywatelskich - dodał.

Z kolei zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik powiedział, że „podnoszenie larum, że włączenie danych internetowych do ustawy o służbach zwiększy inwigilację internetu, jest po prostu nieprawdą, bo obecnie dostęp służb do tych danych jest nieograniczony”.

Zdaniem Kamińskiego „politycy, którzy krytykują zapis o pobieraniu przez służby danych internetowych, albo nie wiedzą o czym mówią, albo mogą być posądzeni o manipulację opinią publiczną”.

- Służby mają dziś możliwość pobierania wszystkich danych internetowych. Daje ją służbom Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. My wprowadzamy dodatkowe obwarowanie konieczności niszczenia danych, które nie są wykorzystywane na użytek procesu - zauważył Mariusz Kamiński.

Służbom będzie łatwo śledzić obywateli w internecie

Przedstawicielom strony rządowej nie wierzy opozycja, która podnosiła w trakcie obrad komisji, że nowelizacja przepisów precyzujących dostęp służb do danych telekomunikacyjnych „doprowadzi do masowej inwigilacji”.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!