Zlikwidują abonament RTV? Tego chce PSL

Zlikwidują abonament RTV? Tego chce PSL
Propozycje dotyczące abonamentu przygotował też resort kultury (fot. pixabay)

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło projekt ustawy zakładający likwidację abonamentu RTV - poinformował poseł PSL Mieczysław Kasprzak. PSL proponuje, by media publiczne byłyby dotowane z subwencji budżetowych oraz dobrowolnych wpłat.

• Według PSL obecna forma ściągania abonamentu jest nieskuteczna. Posłowie chcą, aby Telewizja Polska oraz Polskie Radio były utrzymywane m. in x dotacji MKiDN.

• W projekcie PSL zakłada także abolicję dla osób, które zalegają z opłatami abonamentowymi.

• Propozycje dotyczące abonamentu przygotował też resort kultury. Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.

"Zgodnie z wcześniejszą deklaracją w dniu dzisiejszym składamy projekt znoszący, likwidujący abonament radiowo telewizyjny" - powiedział Kasprzak na konferencji prasowej.

Jak ocenił forma ściągania abonamentu jest obecnie nieskuteczna i według szacunków tylko 6 proc. gospodarstw domowych abonament płaci.

PSL proponuje, żeby Telewizja Polska oraz Polskie Radio byłyby utrzymywane m.in. z dotacji budżetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 750 mln zł, z dobrowolnych wpłat osób fizycznych, obrotu prawami do audycji oraz z reklam i audycji sponsorowanych.

Poseł PSL wyjaśnił, że finansowanie w wysokości 750 mln zł, które proponują ludowcy, to kwota wpływów z tytułu ściągania abonamentu za 2015 rok.

Kasprzak podkreślił, że w projekcie PSL zakłada także abolicję dla osób, które zalegają z opłatami abonamentowymi. "Obywatele czują się zastraszani, nachodzi ich się, sprawdza się, czy mają odbiorniki telewizyjne, po kilku latach wysyła się komorników, to jest bardzo przykre dla wielu ludzi" - mówił.

Jak ocenił Polacy "nie chcą płacić na telewizję", a forma utrzymywania TVP oraz PR z dotacji budżetowej byłaby według posła PSL formą mobilizacji do "lepszej jakości programów, do zabiegania o odbiorców". "Wtedy odbiorcy płaciliby dobrowolnie" - ocenił Kasprzak.

Propozycje dotyczące abonamentu przygotował też resort kultury - projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych ministerstwo przesłało na początku marca do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników

Przewidziana w projekcie regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych. Zarazem wprowadzona ma zostać abolicja dla osób zalegających z opłatami abonamentowymi.

Przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy, że Poczta będzie mogła egzekwować opłaty za ten okres. Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami Poczta Polska będzie mogła egzekwować opłaty abonamentowe wobec takich osób jedynie od dnia wejścia nowelizacji w życie. Jeżeli dokonają one rejestracji w miesiącu, w którym nowelizacja wejdzie w życie, nie poniosą żadnych konsekwencji dotychczasowego nieuiszczania opłat.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zlikwidują abonament RTV? Tego chce PSL

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!