XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zjednoczeni dla Śląska - misja z wątpliwościami

Zjednoczeni dla Śląska - misja z wątpliwościami
Centrum Katowic. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zjednoczeni dla Śląska zarejestrowali komitet, ale pojawiły się wątpliwości, czy mogą na wspólnych listach występować działacze mniejszości narodowych, które są zwolnione z pięcioprocentowego progu i kandydaci, którzy mniejszości nie reprezentują. Zdaniem pomysłodawcy wspólnej listy, Dietmara Brehmera, jest to całkowicie dopuszczalne.

- Z punktu widzenia prawa wyborczego komitet musi być założony przez mniejszość, a kto się znajdzie na listach to już sprawa komitetu. Wszyscy założyciele komitetu muszą być członkami mniejszości i to kryterium spełniamy, co jest potwierdzone odpowiednim dokumentem. Natomiast jeżeli chodzi o kandydatów, to nie mamy prawa pytać, jakiej są narodowości, bo mogłoby to na forum europejskim zostać uznane za dyskryminację - mówi Dietmar Brehmer.


Zdaniem Brehmera posłowie Zjednoczonych dla Śląska byliby niezależnym górnośląskim akcentem, którego obecnie nie ma w Sejmie, bo posłowie głównych partii realizują politykę swoich ugrupowań.

- Ten pomysł powstał przed laty, ale my jako mniejszość niemiecka nie mieliśmy odpowiedniego wsparcia w innych lokalnych organizacjach. W tym roku zainteresowane wspólnym startem jest 14 organizacje zrzeszonych w ramach Rady Górnośląskiej. Zwróciliśmy się także do Ruchu Autonomii Śląska. Będziemy startować w trzech okręgach wyborczych: katowickim, rybnickim i gliwickim - wymienia Brehmer.

Rada Górnośląska ma podjąć w najbliższą środę decyzje dotyczące uczestnictwa w tej inicjatywie.


Brehmer podkreśla, że komitet Zjednoczeni dla Śląska stawia sobie przede wszystkim cele związane z regionem, a nie wielką polityką.

- Naszym naczelnym hasłem jest odbudowanie na Śląsku społeczeństwa obywatelskiego, pobudzenie inicjatywa obywatelskiej. Dziś tego na Śląsku nie widzimy, a tradycje pod tym względem mamy kapitalne. Pierwsze organizacje pozarządowe o charakterze charytatywnym powstawały w roku 1804, jako jedne z pierwszych w Europie. Chcemy powrócić do tej idei. Oczywiście jesteśmy za małą organizacją, żeby stawiać sobie cele na miarę zmiany wieku emerytalnego. Będziemy jednak np. proponowali pewne zmiany w polityce społecznej - zapowiada Brehmer.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Zjednoczeni dla Śląska - misja z wątpliwościami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!