Ziobro zapowiada zmiany: Wśród prokuratorów jest wiele "czarnych owiec"

Ziobro zapowiada zmiany: Wśród prokuratorów jest wiele "czarnych owiec"
Zbigniew Ziobro chce zaostrzenia kar za korupcję dla sędziów i prokuratorów. (fot.:twitter.com/ms_gov_pl)

• Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości zastanawia się nad możliwością ograniczenia przywilejów korporacji prokuratorskiej.
• Ziobro już przeprowadził przez Sejm pierwsze propozycje legislacyjne, a rozważa kolejne. Np. zaostrzenie kar za korupcję wśród prokuratorów i sędziów.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Baty Szydło, odwiedził studio radiowe Polskiego Radia. W rozmowie, która odbyła się w piątek (5 sierpnia) zapowiedział możliwą ingerencję w niezależność korporacji prawniczych:

- Niestety wśród prokuratorów, jak w wielu środowiskach, jest wiele "czarnych owiec". Wierzę, że jest większość gotowa dbać o bezpieczeństwo Polaków.

Ziobro w kontekście różnych sytuacji,jakie mają miejsce w polskich postępowaniach śledczych przytoczył przykład fatalnie wykonanych obowiązków w Pucku. W styczniu 2012 r. do rodziców zastępczych Anny C. i Wiesława C., trafiło pięcioro rodzeństwa w wieku od roku do 6 lat. Do śmierci dwojga z nich - 3 i 5 lat - doszło w 2012 r.

- Najlepszym przykładem (niekompetencji prokuratorów - przyp.red.) jest historia dzieci, które zostały zakatowane w Pucku - mówił minister. Doszło do tej tragedii dwa lata temu. - Prokuratura dostała szereg sygnałów z otoczenia rodziny po pierwszej śmierci, a zlekceważyła tę sytuację. Nie doszłoby do drugiej śmierci gdyby odpowiednio zareagowano.

Ziobro, dowiedziawszy się o sytuacji kazał wszcząć śledztwo.

Chcąc nie dopuścić do podobnych wydarzeń Ziobro rozważa zmiany w legislacji.

- Doprowadziłem, przez działanie w rządzie i w Sejmie do wydłużenia okresu przedawnienie przestępstw popełnianych przez prokuratorów - relacjonował swoje ostatnie działania minister. - Niezależnie od tego proponuję też zmiany w prawie o korupcji wobec sędziów i prokuratorów.

Ziobro zapewnia, że jeśli wyjdą na jaw przestępstwa korupcyjne to popełniający je funkcjonariusze zawodów prawniczych muszą mieć pewność że trafią do więzienia.

Z tego tematu polityk przeszedł na kwestię uprawnień korporacji prawnych w Polsce.

Prokurator generalny mówił o niebezpiecznym, w jego ocenie, zjawisku zamykania się korporacji - Niestety to zjawisko spotykane w wielu środowiskach. Jest bardzo widoczne w środowiskach prokuratorskich, prawniczych - mówił.

Czytaj też: Do Ziobry pisze Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Po tych słowach jeszcze raz nawiązał do prawy puckiej niekompetencji śledczych. W Pucku środowisko nie dopatrzyło się błędów osób prowadzących postępowania w sprawie morderstwa dzieci.

- Te mechanizmy nie działają dobrze - kwitował Ziobro. - Jeśli to się będzie działo dalej to będziemy musieli ograniczyć przywileje korporacji. Nie chciałbym tego robić - podkreślał minister.

Zbigniew Ziobro był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w latach rządów PiS-Samoobrona-LPR, tj w latach 2005 do 2007. Po wygranej PiS w 2015 roku objął to stanowisko ponownie. W wyniku zmian w legislacji o prokuraturze Ziobro łączy teraz dwa stanowiska - ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!