Ziobro o wyłudzeniach VAT: Łatwiej dzisiaj jest okraść państwo niż bank

Ziobro o wyłudzeniach VAT: Łatwiej dzisiaj jest okraść państwo niż bank
Minister Zbigniew Ziobro po lewej. (fot.:twitter.com/MS_GOV_PL)

● Minister Ziobro zapewnia, że jego resort przygotuje zmiany, pozwalające mocniej karać wyłudzających VAT.
● W ocenie ministra, obecny stan prawny "opłaca się przestępcom". Kary za przestępstwa podatkowe to grzywny lub więzienie w zawieszeniu. Ziobro uważa je za niskie.
● Minister chce także, by kolejnym elementem zaostrzenia kar w Polsce były możliwie wyższe wyroki za tzw. pożyczki lichwiarskie.
● Ziobro przytoczył statystykę samobójstw spowodowanych takimi pożyczkami.

W poniedziałek (18 lipca) gościem porannej rozmowy politycznej w Polskim Radio był Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości poświęcił znaczną cześć rozmowy kwestii wyłudzania podatku VAT w Polsce. Temat ten to jedna z kluczowych obietnic wyborczych PiS, która ma być poddana nowym regulacjom prawnym.

Ziobro doprecyzował, że de facto przestępcy korzystający z tego problemu polskiego systemu podatkowego nie tyle nie płacą VAT, co go "podkradają".

- Oni oszukują polskie państwo - mówił minister - pod pretekstem płacenia i zwrotu podatku VAT. Dodam, że łatwiej dzisiaj jest okraść państwo niż bank - zaznaczał minister.

W ocenie Ziobry, wyprowadzenie z systemu podatkowego wielomilionowych kwot jest zbyt nisko penalizowane, a rozmiar tego procederu jest duży. - Jeśli wierzyć Najwyższej Izbie Kontroli to kwoty wyłudzane są bliskie 80 miliardów złotych - mówił Ziobro. - Proszę sobie zadać pytanie jak można by te pieniądze wydać, gdyby były do dyspozycji polskiego budżetu.

Czytaj: Adam Bodnar pisze do ministra sprawiedliwości

Ziobro podkreślił, że to resort finansów prowadzi najważniejsze prace, co nie znaczy, że jego podwładni będą siedzieć z założonymi rękami.

- Moją rolą nie jest analiza ściągalności podatków. To bezpośrednie zadanie ministra finansów - relacjonował minister. - Moje zadanie to przygotować przepisy, które zniechęcą do niepłacenia podatków i ich wyłudzania.

Ziobro przypomniał, że obecny stan prawny opłaca się przestępcom. - Dużo można zyskać, a mało się ryzykuje - mówił Ziobro. Po czym dodał, że przestępcy potrafią rachować. Wiedzą, że mogą sobie zapewnić dostatnie życie, gdy możliwa kara to tylko "grzywna lub więzienie w  zawieszeniu". Stąd przygotowywane zmiany w penalizacji.

Ziobro ma też w resorcie nowe pomysły na walkę z tzw. pożyczkami lichwiarskimi. To rodzaj zobowiązań kredytowych, które Polacy mają zaciągać na krótkie okresy spłaty, obarczone wysokim procentem.

- Po analizie spraw w prokuraturze, zaskoczyła mnie skala postępowań, które dotykają odbierania mieszkań - mówił Ziobro. Pożyczki lichwiarskie miały być brane pod zastaw np. właśnie mieszkań.

- Jest raport fundacji, która zajmuje się upadłością - przytoczył dane Ziobro. - 4 tys. osób pozbawiło się życia w takich sprawach. Chcę przekonać rzad, że to bezprawie i krzywda ludzka, z którą trzeba walczyć.

Minister powiedział, że pożyczki za które odbierano komorniczo mieszkania czasami były śmiesznie niskie. Kwoty te mieściły się w przedziale 300 czy 600 zł.

Minister Ziobro w ostatnich tygodniach przedstawił szereg proponowanych zmian penalizacji, wśród których były zaostrzenie przepisów za korupcję wśród sędziów i prokuratorów, ale także nowelizacja prawa za wykroczenia drogowe.

- Według planów zmian w przepisach kierowca, który zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. Łączyć się to będzie z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat.

- Dziś nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie karane zaledwie grzywną lub pozbawieniem wolności do 30 dni - wskazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ziobro o wyłudzeniach VAT: Łatwiej dzisiaj jest okraść państwo niż bank

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!