Ziobro: będą przepisy pozwalające walczyć z dopalaczami

Ziobro: będą przepisy pozwalające walczyć z dopalaczami
Będzie centralny system walki z przestępstwami związanymi z dopalaczami. Fot. twitter

• Są nowe propozycje zmian przepisów karnych pozwalających skutecznie walczyć z dopalaczami - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
• Dodał, że powołał zespół, który ma te zmiany wypracować; są one teraz konsultowane z ekspertami.

Podczas briefingu przed posiedzeniem rządu Ziobro był pytany, czy będzie centralny system walki z przestępstwami związanymi z dopalaczami.

Przypomniał, że choć osobą właściwą do rozwiązania tego problemu jest minister zdrowia, to postanowił się w to włączyć, ponieważ "jest to bardzo ważny problem".

"Powołałem zespół, który wypracował w tej chwili nowe propozycje, jeżeli chodzi o zmiany przepisów karnych pozwalających skutecznie zwalczać tego rodzaju przestępstwa" - poinformował Ziobro.

"Minister sprawiedliwości nie jest od budowy dróg czy wykopków; minister sprawiedliwości jest od przepisów prawa i w tym zakresie przygotowałem rozwiązania, które są na etapie konsultacji z ekspertami. I mam nadzieję, że one dokonają - nie chciałbym powiedzieć rewolucji - bo były wielkie zapowiedzi już składane, a ja chciałbym się trzymać raczej ziemi, znając wagę problemu - ale na pewno pomogą one w skutecznym zwalczaniu tego zjawiska" - mówił Ziobro dziennikarzom.

Podkreślił, że prawo - zwłaszcza w materii trudnej - musi być przedmiotem negocjacji i rozmowy z ekspertami. "I to w tej chwili trwa. Proszę jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Niebawem te przepisy pokażemy" - powiedział minister.

Dopalacze to potoczne określenie mających działanie psychoaktywne substancji i ich mieszanek, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Według resortu zdrowia w dopalaczach coraz częściej identyfikowane są substancje o ostrej toksyczności.

Z danych konsultanta krajowego w dziedzinie toksykologii klinicznej wynika, że w 2015 r. zgłoszono łącznie ok. 7,2 tys. podejrzeń zatruć dopalaczami, w tym prawdopodobnie 24 zgony mogące mieć związek z ich zażyciem. Najwięcej przypadków zatruć wystąpiło na terenie województw: śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego.

Obecnie, jak wskazano w informacji MZ w marcu tego roku, odnotowywane jest miesięcznie ok. 300 przypadków podejrzeń zatruć dopalaczami.

W ostatni weekend policja, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Służba Celna przeprowadziły w całym kraju wspólne kontrole w ponad stu wcześniej wytypowanych punktach handlowych. Brało w nich udział ponad 800 funkcjonariuszy oraz kilkuset inspektorów sanitarnych i służby celnej. Zatrzymano 33 osoby związane z rynkiem dopalaczy, wobec których wszczęto 35 postępowań przygotowawczych i przedstawiono 19 zarzutów na podsatwie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przechwycono blisko 5 tys. opakowań z dopalaczami i narkotykami. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!