Zieloni chcą dymisji ministra Jana Szyszko

Zieloni chcą dymisji ministra Jana Szyszko
Minister środowiska Jan szyszko. (fot. mat. Ministerstwo Środowiska)

• Działacze Partii Zieloni protestowali w niedzielę (26.02) po południu przed Sejmem przeciwko polityce prowadzonej przez ministra środowiska Jana Szyszkę; zbierali m.in. podpisy pod petycją ws. jego dymisji.
• Petycja ma zostać złożona w poniedziałek (27.02) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Protestujący mieli ze sobą transparenty z napisami: "Szyszko do dymisji:, "Ministrze, dość trucizny", "Nie rżnij bez sensu", "Pani premier, ten minister się nie nadaje", "Przyroda to nie towar" oraz taczki z nalepionym zdjęciem ministra i podpisem: "One way ticket". Krzyczeli: "Za drzew wycinanie do dymisji Szyszko Janie!" i "Szyszko spadaj!". Przygotowali też papierowe tablice z "siedmioma grzechami głównymi" ministra środowiska.

- Zwracam się do pani premier Beaty Szydło: trzeba jak najszybciej odwołać tego człowieka (Szyszkę); zwracam się do pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego: proszę sprawić, by ten człowiek, niszczyciel polskiej przyrody, został jak najszybciej zdymisjonowany. My, partia Zieloni, konsekwentnie od wielu miesięcy, od początku tego rządu, a właściwie tego nierządu, domagamy się dymisji ministra Jana Szyszko i wielokrotnie dawaliśmy tego dowody - mówił jeden z liderów Zielonych Marek Kossakowski.

Zapowiedział, że w poniedziałek w południe złożą petycje z żądaniem dymisji Szyszki w KPRM; poinformował, że podpisało się pod nią ponad 7 tys. osób.

Współprzewodnicząca partii Małgorzata Tracz podkreślała, że w ubiegłym roku Zieloni zwracali się do partii opozycyjnych z prośbą o poparcie ich wniosku o wotum nieufności dla ministra, ale - jak mówiła - odzew był żaden.

- Teraz głosy opozycji są spóźnione, są o wiele drzew wyciętych za późno, o wiele wybitych zwierząt za późno i niestety dekonstrukcja polskiej przyrody trwa nadal - mówiła Tracz. Podkreślała, że Szyszko - który był już ministrem środowiska od października 2005 do listopada 2007 r., odpowiada za zamontowanie ekranów akustycznych oraz próbę poprowadzenia obwodnicy Augustowa przez chronione, m.in. w ramach sieci Natura 2000, tereny doliny Rospudy, co spotkało się ze znacznym nasileniem protestów organizacji ekologicznych. Przypomniała, że wówczas ostatecznie Rada Ministrów zmieniła przebieg dróg ekspresowych i autostrad tak, aby omijały one obszary cenne przyrodniczo w województwie podlaskim.

- Wtedy udało nam się wygrać z ministrem Szyszko; teraz on bierze odwet na ludziach, ale przede wszystkim na polskiej przyrodzie. I na to nie możemy pozwolić; liczymy na to, że i my, i dużo ludzi w Polsce będzie domagać się jego dymisji, tydzień w tydzień. Jak nie zatrzymamy działań tego ministra, z polskiej przyrody nie będzie czego zbierać - mówiła Tracz.

O "grzechach" Szyszki mówiła Ewa Sufin-Jacquemar z Fundacji Strefa Zieleni. Według niej są to m.in. traktowanie przyrody jak towar i czerpanie zysków z jej dewastacji, a także "przejmowanie przez ministerstwo wojewódzkich funduszy przeznaczonych na ochronę przyrody", a także wycinka w Puszczy Białowieskiej. Jak przekonywała, wycinane tam drzewa to nie tylko świerki i sosny zaatakowane przez korniki, ale także starodrzew, m.in. stare graby i dęby.

- Drzewa są wycinane jak leci, to jest przemysł - mówiła.

Kolejne "grzechy" ministra środowiska to - mówiła Sufin-Jacquemar - wprowadzenie "Rzeczypospolitej myśliwskiej" - czyli przepisów, za którymi opowiadali się myśliwi, m.in. dotyczących strzelania do wilków, żubrów, bobrów i borsuków; "dewastacja polskich drzew na potrzeby deweloperów", "niszczenie polskich rzek i zmienianie ich w kanały", "antyekologiczna dyktatura i propagowanie polityki opartej na węglu", "robienie klimatu dla smogu".

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!