Zieliński o przywróceniu małego ruchu granicznego: Nie wolno lekceważyć zagrożeń bezpieczeństwa

Zieliński o przywróceniu małego ruchu granicznego: Nie wolno lekceważyć zagrożeń bezpieczeństwa
- Nie można zamienić bezpieczeństwa na biznes - mówił Jarosław Zieliński. (Fot. Facebook)

- Rządowi nie wolno lekceważyć spraw związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa, nie wolno spokojnie patrzeć na rozwój wydarzeń, które mogą doprowadzić do destabilizacji na granicy - mówił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, pytany o powody utrzymania zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o MRG, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, w przypadku obwodu kaliningradzkiego Rosji taka decyzja nie zapadła.

W środę (17 sierpnia) wiceminister Zieliński pytany o powody utrzymującego się zawieszenia MRG oświadczył, że nie może powiedzieć o wszystkim, o czym "raportują polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo".

- Rosja reaguje na tę sprawę bardzo spokojnie. Dlaczego? Bo ona wie, że leży to po jej stronie. Jeżeli znikną przesłanki związane z zagrożeniem bezpieczeństwa, to wrócimy do tej sprawy i będziemy podejmowali stosowne decyzje - powiedział dziennikarzom Zieliński.

Podkreślił, że rządowi nie wolno lekceważyć spraw związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa. - Nie wolno też spokojnie patrzeć na rozwój wydarzeń, które mogą doprowadzić do destabilizacji w tym rejonie, na polskiej granicy. Musimy działać profilaktycznie, prewencyjnie i tak trzeba rozumieć to, że mały ruch graniczny dotąd nie został odwieszony - oświadczył wiceminister.

Jak podkreślił, bezpieczeństwo jest wartością dużo większą i ważniejszą, niż wszystkie inne kategorie - ekonomiczne, handlowe, interesy indywidualne, lokalne, regionalne i biznes. - Nie można zamienić bezpieczeństwa na biznes - powiedział.

Podpisy pod petycją o przywrócenie małego ruchu granicznego między Polską a Federacją Rosyjską zbiera Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. Petycja z podpisami mieszkańców przygranicznych terenów Warmii i Mazur ma być skierowana do premier Beaty Szydło.

- Swoją drogą ciekawe jest to, że Rosja odpowiedziała na te wątki ekonomiczne w taki sposób, że utrzymanie zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją nie wpływa na jej gospodarkę, a w Polsce podnosi się taki lament, wieki krzyk, że wpływa. Musimy to zbadać głębiej, bo sprawa jest nie taka prosta, zwłaszcza jeżeli chodzi o dochody do budżetu - powiedział Zieliński.

- Być może tutaj ma miejsce pewien dysonans pomiędzy tymi, którzy bezpośrednio w tym uczestniczą, a dochodami budżetu państwa. Ale nawet gdyby były jakieś straty dla budżetu - nie chcemy ich oczywiście - to zawsze bezpieczeństwo będzie ważniejsze - dodał.

Jego zdaniem w "tych lokalnych reakcjach jest sporo polityki". - Nie ma co ukrywać, że często ci samorządowcy, którzy zabierają głos to są osoby jakoś związane z poprzednią opcją polityczną, która utraciła władzę. Trzeba to widzieć. Na merytoryczne argumenty będziemy oczywiście odpowiadać - powiedział wiceminister.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zieliński o przywróceniu małego ruchu granicznego: Nie wolno lekceważyć zagrożeń bezpieczeństwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!