XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zandberg: Wybito zęby propozycji jednolitego podatku

Zandberg: Wybito zęby propozycji jednolitego podatku
Adrian Zandberg reprezentował Partię Razem w 2015 roku w debacie liderów partii do parlamentu. Od tego czasu stał się nieformalnie liderem formacji. (fot. facebook.com/partiarazem)

• Dla Adriana Zandberga (Razem) sytuacja przestrzegania prawa pracy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Polityk ocenił we wtorek (14 lutego), że instytucje mające to prawo egzekwować się nie sprawdzają.
• Zandberg ocenił też rok działania PiS. Stwierdził, że lobby pracodawców udało się zmusić rząd do wycofania się z propozycji jednolitego podatku.
• - Zarabiający 150, albo 200 tysięcy zł. płaci niższy sumaryczny ZUS i podatek, niż ktoś kto zarabia 2 czy 3 tysiące - mówił o obecnym stanie podatkowym członek zarządu Razem.

Członek zarządu pozaparlamentarnej partii Razem, Adrian Zandberg odwiedził studio "TVP Info". Polityk, którego partia w wyborach w 2015 roku zaproponowała Polakom program lewicowy, podnosił w rozmowie telewizyjnej kilka kluczowych postulatów swojej partii. Zabrał też stanowisko wobec prawa pracy w Polsce.

Zandberg przypomniał, że jego formacja powstała, by zmienić to prawo w Polsce i, choć sam nie ma wpływu na stanowienie legislacji, bo nie jest w Sejmie, jest gotowy recenzować to, co dzieje się w rządzie w tym temacie.

- Tę sprawę podnosiliśmy jeszcze w kampanii wyborczej 2015 roku - mówił polityk o prawie pracy. - W Polsce prawo pracy nie działa, choć na papierze, czasami wygląda OK. To w dużej mierze kwestia niewydolności instytucji, które stoją na straży tego prawa - referował spojrzenie na Państwową Inspekcję Pracy Zandberg.

Dla polityka przez rok rządów PiS "nie zmieniło się pod tym względem nic".

Czytaj też: Partia Razem w ostatnim sondażu. Zobacz wyniki

Jeżeli patrzę na politykę rządu w ostatnich miesiącach, to mam pewną obawę - kontynuował. - Widzę, jak bardzo wpływowe grupy biznesowe rozsądnym pomysłom, które się pojawiają w administracji publicznej, najzwyczajniej w świecie wyrywają zęby.

Dla przykładu Zandberg podawał zmiany w podatkach, które przez jesień i zimę 2016 roku były znane jako jednolity podatek. Pytany polityk zauważał, że to nie była to szczególnie ambitna reforma.

- To był pomysł na to, żeby skończyć z sytuacją w której człowiek zarabiający 150, albo 200 tysięcy zł. płaci niższy sumaryczny ZUS i podatek, niż ktoś kto zarabia 2 czy 3 tysiące. Oczywiście uwzględniając proporcje w tych zarobkach. I co się stało? Nagle ministrowie Mateusz MorawieckiJarosław Gowin zdjęli ten projekt z agendy rządu. Dlaczego? Bo organizacje przedsiębiorców i pracodawców, reprezentujące korzystających na tym rozwiązaniu stwierdziły, że nie dadzą się potraktować równo.

Kim jest Zandberg?

Adrian Zandberg jest twarzą i osobą identyfikowaną z Partią Razem, bo w 2015 roku pojawił się na scenie politycznej w debacie liderów partii politycznych przed wyborami. W czasie debaty dał się poznać i zainteresował opinię publiczną - od tego czasu aktywnie komentuje życie społeczno-polityczne.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zandberg: Wybito zęby propozycji jednolitego podatku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!