REKLAMA

Zamach w Nicei: Wiceminister Jaki przyznaje, że jest zwolennikiem kary śmierci

  • Autor: GP
  • 19 lipca 2016 12:40
Zamach w Nicei: Wiceminister Jaki przyznaje, że jest zwolennikiem kary śmierci Partyk Jaki uważa, że taki wymiar kary jest adekwatny do przestępstw formatu zamachu terrorystycznego (fot.:facebook.com/jaki.patryk)

● Po zamachu w Nicei, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wyraził swoje poparcie dla kary śmierci.
● Polityk uważa, że taki wymiar kary jest adekwatny do przestępstw formatu zamachu terrorystycznego.
● Jaki jest też świadom, że dyskusja o karze śmierci nie powróci do Polski, bo kraj zobowiązał się międzynarodowo do rezygnacji z tego, jak twierdzi, kategorycznego rozwiązania.

W rozmowie dla "Rzeczpospolitej" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki komentował wydarzenia, jakie miały miejsce w Nicei. Przypomnijmy, że doszło tam do zamachu terrorystycznego. Na bulwarach morza Śródziemnego zginęło ponad 80 osób.

Jaki przyznał, że jest zwolennikiem kary śmierci za tego typu przestępstwa.

- Jestem przekonany, że osoby, które dokonują zbrodni takich jak ta w Nicei, nie zasługują na życie - mówił przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości. - Jeżeli są takie bydlaki, jak ten, co przejechał ludzi, nie zasługują, byśmy jako społeczeństwo ich utrzymywali.

Kara śmierci to rozwiązanie, które zostało wykreślone z polskiego systemu prawnego wraz z końcem PRL. Wspólnota międzynarodowa, do której Polska aspirowała przez ostatnie dekady XX wieku, Rada Europy, Unia Europejska zakazały w swoich konwencjach stosowania kary śmierci.

Minister Jaki jest świadom, że dyskurs nad przywróceniem kary śmierci w Polsce ma charakter czysto teoretyczny. Polityk podkreślił, że wie o braku konkretnych decyzji, do jakich może prowadzić jego wygłoszone we wtorek zdanie.

W Polsce w PRL karę śmierci wykonywano przez powieszenie. Jedynym europejskim krajem, w którym nadal obowiązuje kara śmierci jest Białoruś. Na świecie organizacje pozarządowe krytykują za wykonywanie kary śmierci zwłaszcza Stany Zjednoczone (część Stanów stosuje najwyższy wymiar kary) oraz Chińską Republikę Ludową.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA