XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zalewska: Za reformą edukacji przemawiają badania i raporty

Zalewska: Za reformą edukacji przemawiają badania i raporty
Minister Anna Zalewska przypomniała też, że planowana jest zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uwzględniająca sześciolatki w subwencji oświatowej (fot. men.gov.pl)

Przedstawiona 16 września reforma edukacji jest zaplanowana, przemyślana i policzona, przygotowana w oparciu o wyniki badań, ogólnopolskiej debaty i raporty NIK – oświadczyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"To, co już zostało zrobione, to przygotowanie i uporządkowanie systemu pod dużą zmianę, którą widzicie państwo w projekcie ustawy, zaproponowanej 16 września. Tu rzeczywiście wszystko jest zaplanowane, przemyślane i policzone" - powiedziała minister.

Dodała, że w pracy nad projektami korzystano też z wielu badań, rozmawiano z samorządowcami, przeprowadzono ogólnopolską debatę z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób, analizowano też raporty Najwyższej Izby Kontroli, które - jak mówiła - pokazywały, co w systemie się dzieje i co trzeba naprawić.

"17 lat dyskutujemy o ustroju, próbujemy poprawiać ten ustrój. Ostatnia zmiana podstaw programowych doprowadziła do tego, że tak naprawdę w ustroju szkolnym samodzielnie przestały istnieć gimnazja, bo musimy sobie zdawać sprawę, że na 27,5 tys. szkół jest 7 tys. gimnazjów, większość to zespoły szkół podstawowo-gimnazjalne. Mamy w samorządach 2150 samodzielnych gimnazjów, jednocześnie w większości tam, gdzie są zespoły szkół podstawowo-gimnazjalne są lepsze wyniki, jeżeli chodzi o egzaminy gimnazjalne" - argumentowała.

"Proszę zauważyć, że 3-letniego gimnazjum już nie ma, jest 4-letnie gimnazjum, dlatego że podstawa programowa kończy się w I klasie szkoły średniej. W związku tym liceum jest 1,5-rocznym kursem przygotowującym do matury i przypominam, że konsekwencją takiego ustawienia szkoły zawodowej czy liceum ogólnokształcącego jest naprawdę nieograniczony rynek korepetycji. W liceum ogólnokształcącym każde dziecko z co najmniej 1 przedmiotu bierze korepetycje i to nie ma nic wspólnego z nauczycielami, dlatego że oni po prostu muszą zrealizować takie, a nie inne podstawy programowe i nie edukują, tylko przygotowują do matur" - dodała.

"Potem rektorzy - ich też zapytaliśmy - na 37 rektorów 26 odpowiedziało, że po prostu nie mają przygotowanych studentów do studiowania i z badań europejskich wynika jednoznacznie, że polskie społeczeństwo jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o uczenie się przez całe życie, ale jeśli wyeliminowaliśmy z systemu edukacji kształcenie ogólne, poprofilowaliśmy, poblokowaliśmy, to zablokowaliśmy ideę kształcenia ogólnego. Te zmiany, system zaproponowany w ustawie, właśnie to będą zmieniać" - mówiła minister Zalewska.

Minister przypomniała też, że planowana jest zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uwzględniająca sześciolatki w subwencji oświatowej. 1 września tego roku zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków. W efekcie - według szacunków MEN - rodzice 82 proc. dzieci w tym wieku zdecydowali o pozostawieniu ich w wychowaniu przedszkolnym. W związku z tym zdecydowano o zwiększeniu w tym roku dotacji na wychowanie przedszkolne poprzez przesunięcie tam części środków z subwencji oświatowej. Również w przyszłym roku szkolnym ma być subwencja oświatowa dla sześciolatków. Minister zaznaczyła, że samorządy będą więc miały przejściowo, przez 2 lata, subwencję oświatową na 10 roczników dzieci.

Czytaj też: Reforma systemu edukacji: Zagrożeń jest coraz więcej

"Jednocześnie w projekcie budżetu pokazaliśmy, że o 1,3 powinna wzrosnąć inflacja, w związku z czym będzie po raz pierwszy od 2012 r. waloryzacja pensji nauczycieli" - powiedziała Zalewska.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zalewska: Za reformą edukacji przemawiają badania i raporty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!