Zalewska: Szkoły muzyczne z kształceniem ogólnym będą 8-letnie

Zalewska: Szkoły muzyczne z kształceniem ogólnym będą 8-letnie
Minister edukacji Anna Zalewska (fot. MEN/twitter)

Szkoły muzyczne, w których prowadzi się kształcenie ogólne będą szkołami 8-letnimi - powiedziała w Szczecinie minister edukacji narodowej Anna Zalewska pytana o protesty rodziców uczniów szkół muzycznych w związku z zapowiedzianą reformą edukacji.

Obecnie kształcenie w szkołach muzycznych jest podzielone na dwa etapy 6-letnie. Pierwszy obejmuje szkołę muzyczną I stopnia, w której nauka trwa 6 lat, czyli tyle, ile obecnie w szkole podstawowej. Potem jest szkoła muzyczna II stopnia, która również trwa 6 lat, czyli tyle co teraz nauka w gimnazjum i liceum ogólnokształcącym. Uczniowie mogą się kształcić w szkołach muzycznych na dwa sposoby. Większość jest w szkołach ogólnokształcących, a po lekcjach uczęszcza do szkół muzycznych. Pozostali chodzą do szkół, w których realizują równocześnie materiał szkoły ogólnokształcącej i szkoły muzycznej - i to ich rodzice protestują.

Po wprowadzeniu reformy szkoła muzyczna I stopnia obejmie klasy I-VI szkoły podstawowej, a szkoły muzyczne II stopnia klasy VII-VIII szkoły podstawowej i klasy I-IV liceum ogólnokształcącego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało 5-letni okres przejściowy dla szkół muzycznych I stopnia, w których prowadzone jest kształcenie ogólne. W okresie tym uczniowie, którzy po VI klasie szkoły I stopnia nie zdecydują się na naukę w szkole II stopnia, będą mogli dokończyć naukę w klasie VII i VIII bez konieczności zmiany szkoły.

"Ostatecznie szkoły muzyczne, w których jest kształcenie ogólne będą szkołami 8-klasowymi i będzie się tam odbywała edukacja ogólna, ogólnokształcąca i edukacja muzyczna" - powiedziała w poniedziałek Zalewska. "Uznaliśmy z premierem Piotrem Glińskim i wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem, że to może być odpowiedź na prośby rodziców, którzy myślą, że trzynastolatkowi, czy czternastolatkowi łatwiej będzie decydować o dalszej swojej karierze. Kiedy uczeń ma 11 lat, trudniej mu jest zdecydować o przyszłości, bo ćwiczenia są żmudne" - wyjaśniła.

Dziennikarze pytali minister edukacji także o jej nieobecność na społecznym wysłuchaniu publicznym na temat projektów prawa oświatowego i przepisów je wprowadzających, które odbyło się w poniedziałek w Warszawie. Organizatorem wysłuchania byli samorządowcy; była to ich odpowiedź na odrzucenie przez sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wniosków o wysłuchania publiczne w Sejmie.

Uczestnicy wysłuchania mówili o planowanej reformie, że jest m.in. kosztowna, szkodliwa dla uczniów, czy nieuzasadniona rzetelnymi badaniami. Głosu nie zabrali przedstawiciele MEN.

"Mam stały kontakt z samorządowcami, czego dowodem są dzisiejsze spotkania w Koszalinie i Szczecinie, które były planowane od dwóch tygodni" - odpowiedziała Zalewska. "Z dużą przykrością stwierdzam, że dostałam zaproszenie z zaznaczeniem, że będzie tam moje wystąpienie, w piątek. Nie miałam możliwości bez przykrości dla mieszkańców Koszalina, czekających nauczycieli, czy mieszkańców Szczecina zwyczajnie odmówić" - dodała.

"Rzeczywiście te argumenty, które wybrzmiewają również wybrzmiewały podczas konsultacji i pozostaje nam się z niektórymi zgodzić, z niektórymi nie, ewentualnie tłumaczyć łącznie z wyliczeniami" - mówiła. "Samorządowcy są świetnymi politykami, wiedzą, jak czyta się uzasadnienie i jak liczy się pieniądze. W uzasadnieniu pokazujemy wprost pieniądze na dostosowanie, pokazujemy dodatkowe miejsca pracy" - dodała.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zalewska: Szkoły muzyczne z kształceniem ogólnym będą 8-letnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!