XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wybrano prezydium Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Wybrano prezydium Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Sędzia Bogusław Nizieński (fot.youtube)

• Sędzia Bogusław Nizieński został w czwartek wybrany na przewodniczącego Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych działającej przy szefie Urzędu ds. Kombatantów.
• Jednym z wiceprzewodniczących został prezes ZG Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski.

Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wybrała w czwartek swoje władze. Przewodniczącym został prawnik i sędzia, były Rzecznik Interesu Publicznego oraz kanclerz Kapituły Orderu Orła Białego Bogusław Nizieński.

Funkcje wiceprzewodniczących będą pełnić prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski; prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Ryszard Sobierajski oraz prezes Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Marian Kazubski.

Sekretarzem Rady będzie prezes Zarządu Głównego Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 "Jaworzniacy" Jerzy Pruszyński.

Organ opiniodawczo-doradczy

Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych to organ opiniodawczo-doradczy funkcjonujący przy szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jej członków powołuje szef Urzędu spośród kombatantów i osób represjonowanych.

W skład Rady wchodzi od 12 do 15 osób. Swoje funkcje wykonują oni społecznie, wyłaniając ze swego grona przewodniczącego, zastępców i sekretarza. Gremium może także powoływać związane z realizacją swoich zadań zespoły i komisje problemowe.

Wśród funkcji Rady znajduje się opiniowanie podejmowanych przez Urząd inicjatyw legislacyjnych, jak również zgłaszanie wniosków lub postulatów w kwestiach ważnych dla kombatantów i osób represjonowanych. Ma ona także możliwość występowania z apelami i postulatami do społeczeństwa, środowiska kombatanckiego oraz do władz państwowych i samorządowych.

Gremium formułuje swoje opinie w postaci uchwał przyjmowanych zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków. Wyjątek stanowią kwestie związane z apelami i postulatami do środowisk kombatanckich, władz państwowych i samorządowych, wówczas wymagana jest jednomyślność członków Rady.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybrano prezydium Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!