Wybory w Niemczech. Polscy politycy czują optymizm po sukcesie Merkel, ale są ostrożni ws. AfD

Wybory w Niemczech. Polscy politycy czują optymizm po sukcesie Merkel, ale są ostrożni ws. AfD
Niemcy wybrali CDU/CSU na lidera Bundestagu w wyborach w niedzielę (24 września). Ten demokratyczny werdykt pozwoli Angeli Merkel kierować RFN kolejne cztery lata. (fot.:pixabay.com)

Europosłowie Kazimierz Michał Ujazdowski i Ryszard Czarnecki (PiS) ocenili wybory w Niemczech jako dobry znak. Europa czeka teraz na nową, berlińską koalicję.

• Pewną obawą dla polskiej sceny politycznej stała się Alternatywa Dla Niemiec. Wyrażają ją politycy opozycji w Warszawie.

• W ocenie części komentatorów warto zaznaczyć, że słaby wynik SPD wpisał się w szersze porażki partii lewicowych w Europie.

 

W niedzielę niemieccy wyborcy zdecydowali, że w Berlinie nadal rządzić będzie Angela Merkel. Polityk będzie kanclerzem po raz czwarty, a w koalicję z blokiem chadeckim (CDU/CSU) wejdą najprawdopodobniej liberałowie (FDP) i Zieloni. SPD, którego liderem jest były szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, przechodzi do opozycji.

Polscy politycy w większości spodziewali się takiego wyglądu niemieckiej sceny politycznej po niedzieli. Za dobrą monetę przyjmują zwłaszcza pozostanie w roli kanclerza Angeli Merkel.

Kazimierz Michał-Ujazdowski

- (Jeszcze) zimą i wiosną tego roku politycy CDU/CSU nie byli pewni, że przypadnie im bezapelacyjne zwycięstwo - oceniał w Polskim Radiu, w dzień po wyborach w Niemczech, europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. W jego ocenie pozycja CDU/CSU osłabła mimo widocznego zwycięstwa nad SPD. 

Czytaj też: Co z reparacjami po wyborach w Niemczech?

O lider politycznego frontu chadeków polski polityk ma dobre zdanie. Nadmienił, że Merkel nie zmieni swojej polityki wobec Warszawy po tegorocznych wyborach. Można się spodziewać, że relacje pozostaną na dotychczasowym poziomie. 

Wydaje mi się, że kanclerz Merkel będzie nadal powściągliwa (wobec Warszawy) - dodawał były polityk PiS. - Niemcami rządzi polityk, z którym się w wielu sprawach spieramy, ale który w kilku kwestiach ma zbieżne podejście do naszego - skończył.

Za jedną ze spraw, które zbliżają Berlin i Warszawę można uznać stosunek do Rosji. Merkel, jako polityk racjonalny, ma mieć sceptyczne podejście do Władimira Putina, czym Kazimierz Michał Ujazdowski uzasadnił obowiązujące sankcje na Rosję.

- Merkel jest, bardziej niż przeciętny polityk w Europie, wrażliwa na imperializm Putina - konkludował w Polskim Radiu Ujazdowski.

Platforma widzi niebezpieczny trend

Znaczną część polskiej opozycyjnej opinii publicznej poruszył dobry wynik Alternatywy dla Niemiec (AFD). Przypomnijmy, że antyimigracyjna formacja jest od niedzieli trzecią siłą w Bundestagu.

Adam Szejnfeld (europoseł PO) w ostrym internetowym wpisie w niedzielę zrównał tę formację z rządzącym Polską PiS.

Ryszard Czarnecki

Ze strony PiS, w interesującym wpisie internetowym podsumował sytuację w Niemczech po wyborach Ryszard Czarnecki. Europoseł i wiceszef Parlamentu Europejskiego zwraca uwagę, że CDU wygraną dokonało "wyrównania rekordu Helmuta Kohla, który też  cztery razy był kanclerzem. To oczywiście sukces samej Angeli Merkel.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybory w Niemczech. Polscy politycy czują optymizm po sukcesie Merkel, ale są ostrożni ws. AfD

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!