Wybory parlamentarne 2015 to przetarg na rząd

Wybory parlamentarne 2015 to przetarg na rząd
Ewa Kopacz podczas wizyty w Katowicach. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

To będą dziwne wybory - nie dlatego, że najważniejsze, że w przełomowym momencie - do tego wbrew pozorom mieliśmy okazję się przyzwyczaić. Przede wszystkim jednak dawno wyborcy nie mieli do czynienia z sytuacją, kiedy nie wiedzą czego mają oczekiwać, po tych, którym powierzą władze na najbliższe cztery lata.

Analitycy wieszczą przełom czy wręcz rewolucję na scenie politycznej. Zapewne niebezpodstawnie, ale pamiętajmy, że z takimi rewolucjami mieliśmy do czynienia już przy okazji większości polskich wyborów - od klęski Mazowieckiego w wyborach prezydenckich, poprzez przypadkowe po części rozwiązanie parlamentu za czasów rządów Hanny Suchockiej i zmianę ekipy rządzącej na SLD. Hegemoni sceny politycznej topnieli w oczach jak SLD w 2005 roku (a jeszcze kilkanaście lat temu poważni analitycy - i wówczas się nie mylili - mówili o sztywnym elektoracie tej partii na poziomie 25-30 proc.) , bądź jak AWS i UW prosto od władzy spływali poniżej progu wyborczego.

Partie pojawiały się i znikały - by wspomnieć tylko z najnowszej historii LPR i Samoobronę, ale i wcześniej nie brakuje przykładów - czy ktoś np. pamięta jeszcze taką partię jak Konfederacja Polski Niepodległej albo Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe. Zmiany są wpisane w demokrację i nie ma ich co demonizować.

To, co jest rzeczywistą rewolucyjną zmianą w obecnej kampanii wyborczej jest to w wielu wypadków do napisania programu zobowiązani zostali sami wyborcy. Politycy mają tylko kandydować. To wygląda trochę tak, jakby naród ogłosił przetarg na sprawowanie rządów i teraz oferenci czekają ogryzając paznokcie na dostarczenie specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Nowoczesna.Pl na swoim pierwszym zebraniu zebrała postulaty od uczestników (tysiące karteczek), a następnie poszerzyła ten pomysł o internetową ankietą i obecnie 20 zespołów programowych przekuło zebrane w ten sposób postulaty programowe zapisy.

Jeszcze dalej idzie Paweł Kukiz, który ewidentnie się od tworzenia programu odżegnuje. Mało tego - o ile trafnie są odczytywane jego nie zawsze spójne wypowiedzi - wynika z nich, że program, owszem będzie, ale po wyborach. I to nie tych, ale następnych. Priorytetem dla Kukiza są bowiem wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych, dopiero wybrani w nich politycy będą mieli - zdaniem Kukiza - moralne prawo mówienia o jakichkolwiek programach.

Tak naprawdę nie wiadomo również czego oczekiwać po rządzącej od ośmiu lat Platformie Obywatelskiej - ostatnie wybory prezydenckie pokazały, że strategia ciepłej wody w kranie nie sprawdza się już w zderzeniu rosnącymi aspiracjami elektoratu. Na razie wygląda jednak na to, że rząd premier Ewy Kopacz pomysłu na wyborczy sukces (a może tylko przetrwanie) upatruje w działaniach, aby ta woda była jeszcze cieplejsza. Rządy PO-PSL przez osiem lat unikały radykalnych reform ze strachu przed utratą poparcia trudno zatem oczekiwać by zdecydowały się na nowe otwarcie w sytuacji, gdy to poparcie rzeczywiście zaczęło pikować .

Na razie premier Ewa Kopacz organizuje wyjazdowe posiedzenia rządu i „wsłuchuje się w głos Polaków.” Na podstawie tego, co od Polaków usłyszy powstanie program wyborczy PO, który ma zostać zaprezentowany we wrześniu. Mniej więcej do tego czasu ze swoimi założeniami programowymi wstrzymuje się również PSL. Niedookreślona programowo jest również wciąż lewica.

Najbardziej wyrazisty programowo jest PiS, ale to co proponuje ta partia, wynika z tego - jak twierdzą jej politycy – z tego, że oni już się w głos Polaków wsłuchali. I trudno z tym polemizować - można się z programem PiS zgadzać lub nie, ale nie można odmówić politykom tej formacji aktywności w terenie (inna sprawa, ze nie wydaje się by podczas tych lokalnych spotkań gospodarka była tematem dominującym).

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015 to przetarg na rząd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!