XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wybory parlamentarne 2015 i wyborcy niepełnosprawni. Na co mogą liczyć?

Wybory parlamentarne 2015 i wyborcy niepełnosprawni. Na co mogą liczyć?
Samorząd dowiezie do lokalu wyborczego niepełnosprawnych. Fot shutterstock

Wyborcy niepełnosprawni i osoby starsze mogą liczyć na transport wyborczy. Samorządy są zobowiązane ustawowo do przystosowania lokali wyborczych, a także zapewnienia udogodnień wyborcom niepełnosprawnym.

Krok pierwszy

Samorządy będą pomagać niepełnosprawnym w dniu elekcji. Warto więc zajrzeć na stronę gminy lub miasta pod kątem pomocy w dzień 25 października. Warto szukać biuletynu informacji publicznej, a także przejrzeć aktualne informacje na głównej stronie.

Zgodnie z raportem rzecznika praw obywatelskich z 2014 roku zdecydowana większość wyborców niepełnosprawnych preferuje głosowanie osobiste w lokalu wyborczym.

Na przykład w lubelskim magistracie można skorzystać z pomocy Miejskiego Biura Spraw Wyborczych. Samorząd miasta oferuje 25 października darmowy transport. Skorzystać mogą osoby niepełnosprawne i starsze. Transport zabierze z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego, w godzinach 8 do 20.

Krok drugi

Kontakt telefoniczny pozwoli umówić bezpośredni transport samochodowy. Często jedyne co będzie potrzebne to podanie adresu i godziny, która najbardziej odpowiada wyborcy.

- Od poniedziałku (12  października – red.) przyjmujemy zgłoszenia na bezpłatny transport do lokali wyborczych – informuje nas Anna Bartczak, pełnomocnik wyborczy Urzędu Miasta Szczecina. Dodaje, że ilość pojazdów będzie dobrana do ostatecznej liczby osób chcących skorzystać z pomocy.

Krok trzeci

Ostatecznie trzeba być gotowym w dniu wyborów skorzystać z oferowanej pomocy. Transportowi towarzyszy także asystent, który pomaga w podróży.

Warto pamiętać, że gminy i miasta są zobligowane do lokowania urn na parterach budynków. Muszą oznaczać drogę do sali głosowania, zapewnić oświetlenie miejsc skreślania głosu. Lista lokali, które spełniają wymagania także może być znaleziona w internecie.

Samorządy przypominają o możliwości głosowania przez pełnomocnika, nakładce w alfabecie Braille'a, jaką może otrzymać niepełnosprawny wyborca. Można także głosować korespondencyjnie.

Wszystkie te udogodnienia wprowadzono w ostatnich latach, by zwiększyć partycypację osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, a nie tylko w wyborach.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015 i wyborcy niepełnosprawni. Na co mogą liczyć?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!