Wybory: bez niespodzianek w województwie podlaskim

Wybory: bez niespodzianek w województwie podlaskim
W województwie podlaskim listy bez rewolucji

Nie ma niespodzianek na listach wyborczych w województwie podlaskim. Region czeka walka o elektorat prawosławnych i mniejszości narodowych.

W województwie podlaskim jest do zdobycia czternaście poselskich mandatów. Krajowe Biuro Wyborcze w Białymstoku zarejestrowało listy dwunastu komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu.

Są wśród nich wszystkie kluczowe krajowe ugrupowania - poinformowano PAP w białostockiej delegaturze KBW. Ważą się losy rejestracji jeszcze dwóch komitetów wyborczych.

Z analizy list wyborczych wynika, że nie ma niespodzianek na pierwszych miejscach list najsilniejszych ugrupowań, bo stawiają one na regionalnych liderów.

Pierwsze miejsce na liście Platformy Obywatelskiej ma przewodniczący partii w regionie Robert Tyszkiewicz, na liście Prawa i Sprawiedliwości - prezes PiS w Podlaskiem Krzysztof Jurgiel, PSL - przewodniczący ludowców w regionie, marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko, a Zjednoczonej Lewicy - przewodniczący podlaskiego SLD Krzysztof Bil-Jaruzelski.

Walka o głosy mniejszości

Ciekawie zapowiada się walka o elektorat prawosławnych i mniejszości białoruskiej. Do tej pory w regionie w dużej części głosował on na lewicowego kandydata Eugeniusza Czykwina, posła wielu kadencji, który tym razem chce spróbować swych sił w Senacie.

W tej sytuacji pojedynek o te głosy i o mandat poselski stoczyć powinni: Adam Musiuk i Aleksander Sosna. Ten pierwszy, w przeszłości radny Białegostoku, jest przedstawicielem Forum Mniejszości Podlasia, które ma umowę o współpracy z PO. Musiuk startuje z piątego miejsca listy Platformy.

Aleksander Sosna to wciąż poseł Platformy Obywatelskiej. Mandat sprawuje niepełną kadencję, objął go po Barbarze Kudryckiej, gdy ta została europosłem. Na liście wyborczej PO w jesiennych wyborach jednak się nie znalazł i przyjął propozycję Zjednoczonej Lewicy - ma trzecie miejsce na jej liście.

Niewykluczone, że do rywalizacji o ten elektorat włączyć się zechce również Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista z Uniwersytetu w Białymstoku. Matwiejuk ma doświadczenie parlamentarne (był posłem z listy Lewicy i Demokratów w latach 2007-2011) ale jego start w jesiennych wyborach z listy PSL (ostatnie miejsce) jest niespodzianką.

Na plecach rodziców

Wśród kandydatów do Sejmu w Podlaskiem znaleźli się też tacy, którzy - póki co - kojarzą się raczej z osiągnięciami ich ojców. Na ostatnim miejscu na liście Platformy Obywatelskiej jest bowiem Tomasz Cimoszewicz, syn obecnego senatora niezależnego, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Włodzimierz Cimoszewicz nie startuje w jesiennych wyborach, zapowiadał to już wcześniej.

Listę Nowoczesnej Ryszarda Petru w Podlaskiem otwiera natomiast Krzysztof Truskolaski, syn Tadeusza Truskolaskiego - od trzech kadencji prezydenta Białegostoku.

W 2011 roku wybory w okręgu obejmującym województwo podlaskie wygrało PiS (6 mandatów), przed Platformą Obywatelską (5 mandatów). Po jednym mandacie zdobyli wówczas: SLD, PSL i Ruch Palikota.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybory: bez niespodzianek w województwie podlaskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!