Wybory 2015: Stonoga, Braun, KNP, Samoobrona, Ruch Społeczny, Razem, JOW Bezpartyjni, Obywatele do Parlamentu. Po co startują, skoro nie mają szans?

Wybory 2015: Stonoga, Braun, KNP, Samoobrona, Ruch Społeczny, Razem, JOW Bezpartyjni, Obywatele do Parlamentu. Po co startują, skoro nie mają szans?
Partia Razem szykuje się na długi marsz do polityki...

Szans na zdobycie mandatów praktycznie nie ma Partia Razem, a grupa mniejszych ugrupowań z listami zarejestrowanymi w nielicznych okręgach wyborczych może o parlamencie zapomnieć. Dlaczego w takim razie ich działacze w ogóle zawracają Polakom głowę?

Wynik i istnienie to problem mniejszych ugrupowań. Dziewięć komitetów zarejestrowało listy wyborcze tylko w części okręgów. To KWW Zbigniewa Stonogi, KWW Grzegorza Brauna Szczęść Boże!, KWW JOW Bezpartyjni, KW Samoobrona, KW Kongres Nowej Prawicy, KWW Ruch Społeczny RP, KWW Zjednoczeni dla Śląska, KWW Obywatele do Parlamentu i KWW Mniejszość Niemiecka. Nie mają żadnych szans, ale jednak startują.

Co kieruje takimi partiami? Mniejszość Niemiecka korzysta ze szczególnych warunków – mniejszości nie obowiązuje próg wyborczy. Taki sam status uzyskali Zjednoczeni dla Śląska. Państwowa Komisja Wyborcza zadecydowała, że to ugrupowanie to także mniejszość niemiecka. Pozostali? Zwykle liczą na przyszłość.

Kongres Nowej Prawicy, domagający się zniesienia podatku PIT, likwidacji ZUS-u i stworzenia Funduszu Emerytalnego, który wykorzysta zasoby właśnie ZUS-u i dochody z prywatyzacji by zapewnić emerytury obywatelom, liczy na wejście do Sejmu, choć wie, że to szanse iluzoryczne. Partia zarejestrowała listy wyborcze w ośmiu okręgach. Z drugiej strony, już planuje przyszłość. – Musimy pracować i przygotowywać się do kolejnych wyborów. Niestety, dziś bez obecności w mediach, trudno prowadzić kampanię wyborczą. Potrzebujemy mediów, które jednak koncentrują się na wybranych ugrupowaniach. Spróbujemy swoich sił także w wyborach samorządowych, szczególnie w regionach, w których wyborcy nas znają – komentuje Leszek Samborski, pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Kongres Nowej Prawicy.

Budujemy ruch oddolny

Na wejście do parlamentu nie liczy Ruch Społeczny Rzeczypospolitej Polskiej. – Nie mamy żadnych szans, koncepcja platformy się nie udała. Ale już tworzymy Ruch Sprawiedliwości Społecznej i planujemy kongres pod koniec listopada. Budujemy zaplecze społeczne. W Polsce nie ma lewicy w znaczeniu zachodnim, jest tylko „kawiorowa”. Zakładamy fundację i związek zawodowy „Sprawiedliwość Społeczna” w oparciu o słabo zarabiających pracowników pracujących na umowach śmieciowych. Do wyborów wykorzystamy czas antenowy, by zaprezentować się wyborcom – mówi Piotr Ikonowicz, koordynator ds. Miasta Stołecznego Warszawy i dużych miast Ruchu Społecznego RP. Dodaje, że lewica, która nie ma poparcia mas musi „wisieć u klamki kapitału”. – My jesteśmy ruchem oddolnym – dodaje.

Wydawałoby się, że wymarzonym partnerem dla Ruchu jest Partia Razem. Do aliansu jednak nie doszło. – Nie ma między nami chemii. Partia Razem to lewica tworzona przez młodą klasę średnią, my reprezentujemy ludzi o niższych dochodach, słabo wykształconych. Adrian Zandberg z Partii Razem zarzuca nam zajmowanie się „biedyzmem”. Ale działamy, budujemy ruch oddolny, to wymaga czasu, ale na pewno się uda – przekonuje Piotr Ikonowicz. Dodaje, że przy wszystkich różnicach, kibicuje Partii Razem.

Motywacje ugrupowań bez szans na wejście do Sejmu podsumowuje Ryszard Kessler: – Motywuje ich chęć podtrzymania działalności na scenie politycznej. Listy wystawiają tam, gdzie mają struktury. Kampania wyborcza to okres, kiedy mogą pokazać się własnym sympatykom i próbować przekonać innych. Z drugiej strony nie potrafią się porozumieć z nikim, by działać razem. Brak umiejętności osiągnięcia porozumienia to problem takich ugrupowań. Jak mawia Leszek Miller, wodzów mamy wielu, ale Indian mało – mówi.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybory 2015: Stonoga, Braun, KNP, Samoobrona, Ruch Społeczny, Razem, JOW Bezpartyjni, Obywatele do Parlamentu. Po co startują, skoro nie mają szans?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!