XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wybierz bez hejtu - kampania przeciw nienawiści

Wybierz bez hejtu - kampania przeciw nienawiści
"Bądź odważny. Wszędzie, także w internecie, wypowiadaj się pod swoim imieniem i nazwiskiem" - brzmi pierwsze przykazanie dekalogu dobrych wyborów (fot. facebook)

Wybieram bez hejtu - to hasło kampanii na rzecz poprawy języka w mediach, zwłaszcza internecie, w którą włączyło się kilkanaście stowarzyszeń kultury i nauki, organizacje pozarządowe i teatry, a także znane osoby.

"Nie przez przypadek ogłaszamy tę inicjatywę niemal w przeddzień wyborów, ponieważ wybory zawsze nawarstwiają tę agresję" - powiedziała we wtorek (6 października) w Warszawie Beata Chmiel ze stowarzyszenia Obywatele Kultury. Wraz z Obywatelami Nauki i Otwartą Rzeczpospolitą zainicjowało ono kampanię.

"Zwracamy się do wyborców, polityków, dziennikarzy, do mediów, do bloggerów i piszących na forach, żeby pamiętali, że warto być przyzwoitym także w słowach. Słowo też rani, słowo też zabija, mamy tego przykłady" - apelowała Chmiel.

Fala nienawiści sięga zenitu

Prezes stowarzyszenia przeciw antysemityzmowi i ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita Marek Gumkowski ocenił, że przez 16 lat działania organizacja miała do czynienia z wypowiedziami, które nie tylko naruszają poczucie dobrego smaku, ale również naruszają konkretne artykuły prawa. "Ale nigdy nie było tak spiętrzonej fali nienawiści, z jaką mamy do czynienia przez ostatnie miesiące" - zauważył Gumkowski. Jak powiedział, stowarzyszenie dostaje 50-70 zgłoszeń dziennie o nienawistnych wpisach.

Zdaniem reżysera Jacka Bromskiego bardzo zły przykład dają tu politycy, ale - jak zaznaczył - nie tylko oni są winni. "Państwo polskie zrezygnowało z popierania telewizji publicznej i innych metod wychowywania społeczeństwa obywatelskiego" - podkreślił. Filmowiec dodał, że zjawisku sprzyja też anonimowość internetu.

Mniej emocji w sferze publicznej

"Hejt i nienawiść to sfera emocji i klikalności. Nauka zajmuje się głównie tym, co nie jest związane z emocjami. Im więcej naukowego języka, więcej racjonalnego rozumowania, a nie emocji w sferze publicznej, tym lepiej dla tej sfery" - powiedział Łukasz Niesiołowski z PAN, przedstawiciel stowarzyszenia Ludzie Nauki.

Dyrektorka polskiej sekcji Amnesty International Draginja Nadażdin podkreśliła, że organizacja która broni praw człowieka, wolności wypowiedzi, nie może stać z boku, gdy wolność wypowiedzi jest mylona z możliwością atakowania innego człowieka tylko i wyłącznie ze względu na jego pochodzenie.

"Wybory są bardzo ważnym momentem. Gdy mowa nienawiści zastępuje polityczną debatę, nie ma mowy o wolnych wyborach. Ale niezależnie od wyborów, nigdy nie możemy pozwolić, żeby nawoływano do przemocy, gdyż to nie zostaje w sferze słownej" - mówiła Nadażdin. Przypomniała przypadki agresji potęgowanej nienawistnymi wpisami.

Powstał dekalog dobrych wyborów

Inicjatorzy akcji zebrali ponad sto podpisów znanych osób i uruchomili stronę internetowa, na której można się podpisać pod "Dekalogiem dobrych wyborów".

Jego przykazania, odczytała aktorka i reżyserka Barbara Wysocka. "Bądź odważny. Wszędzie, także w internecie, wypowiadaj się pod swoim imieniem i nazwiskiem" - brzmi pierwsze przykazanie.

"Nie terroryzuj. Nie publikuj odpowiedzi nawołujących do nienawiści. Nie zabijaj - złe słowa w sieci zabiły już wiele osób. Zrozum, nie obrażaj, Przekonuj. Nie stalkuj, nie nękaj i nie zastraszaj agresywnymi wiadomości. Nie używaj wulgaryzmów nawet w odpowiedzi na wulgaryzmy. Nie obrażaj. Wysil się. Trudniej formułować opinie niż obelgi. Nie pozwalaj! Zgłaszaj nienawistne komentarze administratorom i organom ścigania" - apelują autorzy akcji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wybierz bez hejtu - kampania przeciw nienawiści

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!