XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wszystkie kluby za zmianami korzystnymi dla zwalnianych pracowników

Wszystkie kluby za zmianami korzystnymi dla zwalnianych pracowników
Zwalnianym pracownikom ma być teraz łatwiej walczyć przed sądem. (Fot. : pixabay.com).

• Propozycja wydłużenia czasu, jaki miałby zwalniany pracownik na wniesienie sprawy do sądu została skierowana do dalszych prac w komisji.
•Składający projekt posłowie Nowoczesnej zaproponowali, aby było to 30 dni. Obecnie jest tylko 7.
• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skłania się bardziej do 14-dniowego terminu.

Trzydzieści, a nie siedem dni, miałby zwalniany pracownik na zgłoszenie do sądu pracy swojej sprawy - zakłada projekt przygotowany przez Nowoczesną. Kluby parlamentarne opowiedziały się w czwartek (9.06) za dalszymi pracami nad projektem.

Trzydziestodniowy termin dotyczyłby odwołania do sądu pracy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania od doręczenia rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

Posłowie chcą też 30 dni, od doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy, na wniesienie do sądu żądania nawiązania umowy o pracę. Obecnie ten termin to 14 dni.

W uzasadnieniu posłowie Nowoczesnej podkreślają, że ich propozycja wydłuża i ujednolica terminy na odwołanie do sądu. Przypomnieli, że siedmiodniowy termin został wprowadzony do polskiego prawa w 1985 r. w ustawie o rozpoznawaniu przez sądy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w zupełnie innych warunkach społeczno-gospodarczych i prawnych, a sądy wówczas rozstrzygały takie spory bardzo „często przed upływem okresu wypowiedzenia umowy o pracę”.

- W dzisiejszych realiach, kiedy to sprawy dotyczące wypowiadania umów o pracę trwają czasami kilka lat, zaś pierwsze terminy rozpraw wyznaczane są nierzadko po upływie 6 miesięcy od dnia wypowiedzenia umowy o pracę, brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia dla utrzymywania bardzo krótkiego, siedmiodniowego terminu na odwołanie od wypowiedzenia – zapisali w uzasadnieniu.

W ocenie wnioskodawców obecny krótki termin w sposób całkowicie nieuzasadniony krzywdzi pracownika.

- Pracownik w tym terminie musi zgromadzić wszystkie dowody, przemyśleć argumentację i sporządzić odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę – przypomnieli.

Argumentowali też, że często pracownicy są zaskakiwani składanymi im wypowiedzeniami, co stanowi dla nich wstrząs, uniemożliwiający sprawne przygotowanie się do procesu sądowego i podjęcie działań, by taki pozew złożyć.

Przepis przejściowy zakłada, że do wypowiedzeń wręczonych przed wejściem zmian w życie, stosowane byłyby dotychczasowe zasady – siedmiodniowy termin na odwołanie. Autorzy chcą, by zmiana weszła w życie miesiąc od ogłoszenia.

Barbara Bartuś w imieniu klubu PiS opowiedziała się za skierowaniem projektu do komisji, choć zwracała uwagę, że to nie wszystkie zawarte w Kodeksie pracy terminy dotyczące umów o pracę. Przekonywała jednak, że nowe rozwiązanie wydaje się być korzystnym dla pracowników i w komisji powinno się dalej pracować nad zapisami.

Również reprezentanci pozostałych klubów opowiedzieli się za dalszymi pracami. Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO) wniosła w imieniu klubu o skierowanie go do komisji nadzwyczajnej do zmian w kodyfikacjach.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszystkie kluby za zmianami korzystnymi dla zwalnianych pracowników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!