"WSJ”: Przedstawiciele UE dążą do złagodzenia sporu z Polską

"WSJ”: Przedstawiciele UE dążą do złagodzenia sporu z Polską
Choć w środę Komisja Europejska przyjrzy się ewentualnym sankcjom wobec Polski, to "będzie trzymać się z dala od formalnych kroków" (fot. JLogan/wikipedia CC0)

· KE "będzie trzymać się z dala od formalnych kroków" w sprawie sankcji wobec Polski.
· Według "Wall Street Journal" za rządów PO-PSL Polska dążyła do bliskiego sojuszu z Francją i Niemcami.
· "WSJ”: Awantura wybuchła w czasie, gdy między krajami UE i tak są głębokie napięcia.

Przedstawiciele UE dążą do złagodzenia narastającego sporu z Polską spowodowanego działaniami nowego rządu, które według partnerów mogą doprowadzić do zaostrzenia kontroli politycznej nad mediami i sądownictwem - pisze "Wall Street Journal".

Choć w środę Komisja Europejska przyjrzy się ewentualnym sankcjom wobec Polski, to "będzie trzymać się z dala od formalnych kroków" - podkreśla dziennik, powołując się na trzech unijnych urzędników.

Poszanowanie praworządności

Gazeta pisze, że PiS od dojścia do władzy jesienią wymienił szefów państwowych mediów i wprowadził zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, by ograniczyć możliwości tego sądu do blokowania ustawodawstwa. Jak dodaje, w rezultacie tych działań unijni i niemieccy politycy zaczęli wzywać do analizy poszanowania praworządności w Polsce, a taki nadzór mógłby ostatecznie doprowadzić do zawieszenia prawa głosu Polski w sprawie unijnych przepisów.

"Perspektywa takiego nadzoru, a także krytyczne słowa z Berlina, trafiły w czuły punkt w Warszawie" - czytamy. "WSJ" wspomina o liście ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do komisarza ds. gospodarki cyfrowej Guenthera Oettingera, w którym napisał, że apele o postawienie Polski pod nadzorem "wypowiadane przez niemieckiego polityka budzą wśród Polaków jak najgorsze skojarzenia".

"Awantura wybuchła w czasie, gdy między krajami UE i tak są głębokie napięcia w sprawie tego, jak radzić sobie z kryzysem migracyjnym" - pisze gazeta.

Zmiana punktu zainteresowania

"WSJ" dodaje, że za rządów PO-PSL Polska dążyła do bliskiego sojuszu z Francją i Niemcami, tworząc tzw. Trójkąt Weimarski, "ale od kiedy PiS wygrał wybory w październiku ub.r., kraj przeniósł punkt zainteresowania w kierunku Wielkiej Brytanii i USA oraz odnowił swoje regionalne sojusze z Węgrami, Czechami i Słowacją". Kraje te mają eurosceptyczne skłonności, sprzeciwiają się niemieckiej polityce otwartych drzwi dla migrantów oraz dążeniom do rozdziału uchodźców w krajach Wspólnoty.

Choć do wszczęcia procedury wobec Polski jednomyślność nie jest konieczna, to każdy rząd oprócz tego, którego ma to dotyczyć, może zawetować decyzję o uznaniu, że państwo łamie podstawowe prawa UE - dodaje dziennik. Przypomina, że premier Węgier Viktor Orban, który był przez lata krytykowany przez UE za podobne zmiany konstytucyjne i w mediach, już obiecał zawetować każdą próbę objęcia Polski sankcjami.

Unijny urzędnik ocenił jednak, że dla UE duże znaczenie ma wsparcie Polski m.in. w sprawie migracji i wysiłków Wielkiej Brytanii, by renegocjować warunki członkostwa we Wspólnocie. "Potrzebujemy Polaków w tak wielu sprawach" - powiedział przedstawiciel instytucji UE.

"WSJ" przypomina, że rządzący w Wielkiej Brytanii konserwatyści w Parlamencie Europejskiej należą do tej samej grupy politycznej co PiS.

Ludzie wychodzą na ulice

Dziennik pisze też, że w weekend "dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice Polski, by protestować przeciwko działaniom rządu".

Jak dodaje, była komisarz sprawiedliwości Viviane Reding z Luksemburga, która pełniła urząd w czasach "przeciągania liny z węgierskiemu rządem", twierdzi, że bez poparcia organizacji społeczeństwa obywatelskiego i presji publicznej działania UE w takich sprawach są ograniczone.

Jej zdaniem, jeśli Polska pójdzie w ślad za modelem węgierskim i dokona nacjonalizacji głównych przedsiębiorstw, może to negatywnie odbić się na polskiej gospodarce, "jedynej w UE, która podczas kryzysu finansowego uniknęła recesji", a "nowy polski rząd także rozważa nacjonalizację firm sektora energetycznego" - podkreśla gazeta.

 

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: "WSJ”: Przedstawiciele UE dążą do złagodzenia sporu z Polską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!