XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wodociągi straszą podwyżkami cen. Co na to Ministerstwo Środowiska?

Wodociągi straszą podwyżkami cen. Co na to Ministerstwo Środowiska?
fot.pxabay

• Jeśli zapowiadane zmiany w Prawie wodnym wejdą w życie, czeka nas największa w historii podwyżka cen, której ciężar najbardziej odczują odbiorcy indywidualni - uważają przedstawiciele Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW).
• Według nich podwyżki mogą sięgnąć 25 proc.
• Ministerstwo Środowiska przedstawia inne wyliczenia. Zdaniem resortu przeciętny kowalski zapłaci więcej ale średnio od 5 do 30 gr za tzw. kubik.

Przedstawiciele GPW oświadczyli, że "z niepokojem" śledzą komunikaty Ministerstwa Środowiska dotyczące nowych opłat dla przedsiębiorstw z tytułu poboru wody. Najbardziej aktualna wersja projektów nowelizacji Prawa wodnego zakłada olbrzymi wzrost opłat za pobór - podkreślają.

"Dla GPW oznacza to, że od 1 stycznia roczne koszty spółki z tego tytułu wzrosną o ok. 60 mln zł. Dla nas to szok, zwłaszcza w kontekście realizowanej przez nas od dwóch lat polityki cenowej opartej na zasadzie utrzymywania stałej ceny. Takie obciążenie bezpośrednio musi odbić się na cenie hurtowej wody, bo nic nie jest w stanie zrekompensować takiej wyrwy w naszym budżecie" - oświadczyła spółka w komunikacie.

Przedstawiciele GPW podkreślają, że woda do picia nie jest i nie powinna być towarem oraz podlegać prawom rynkowym, lecz być "strategicznym dobrem wspólnym, które trzeba zachować dla wielu pokoleń".

"Tymczasem, jeśli zapowiadane zmiany w prawie wodnym wejdą w życie i wdrożone zostaną kilkusetprocentowe podwyżki opłat za pobór wody, czeka nas największa w historii podwyżka cen, której ciężar najbardziej odczują odbiorcy indywidualni. Z badań przeprowadzonych przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie wynika, że w całym kraju w wyniku zapowiadanych zmian w prawie wodnym spodziewać się należy wzrostu ceny wody średnio o 25 proc." - dodaje GPW.

Klienci GPW płacą obecnie 2,25 zł netto za metr sześcienny wody, tyle samo od 2014 r. Klient, który zaopatruje się w wodę wyłącznie w GPW, może też skorzystać z upustu cenowego na poziomie 6 gr netto za m sześc. Spółka zamierzała utrzymać tę samą cenę w kolejnych latach, a nawet rozszerzyć system bonifikat.

Prezes GPW Łukasz Czopik poinformował, że jeszcze trwają obliczenia, ale zgodnie z ustaleniami do końca września spółka przedstawi nową cenę wody - najpierw klientom, a zaraz potem, na samym początku października, za pośrednictwem dziennikarzy, społeczeństwu.

W opinii spółki, obecny system opłat z tytułu korzystania ze środowiska w zasadniczej części spełnia swoją rolę. Dzięki środkom z tego źródła można dziś, za pomocą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Marszałkowskiego, realizować przedsięwzięcia chroniące środowisko.

Cały artykuł czytaj na Portalsamorzadowy.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wodociągi straszą podwyżkami cen. Co na to Ministerstwo Środowiska?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!