XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Włochy, Iran, Ukraina. Polskie groby i cmentarze znajdują się w 52 krajach

Włochy, Iran, Ukraina. Polskie groby i cmentarze znajdują się w 52 krajach
Wśród cmentarzy cywilnych objętych opieką MKiDN jest m.in. lwowski Cmentarz Łyczakowski (fot. pixabay.com)

Włochy, Iran, Uzbekistan czy Ukraina. To jedne z 52 krajów w których znajdują się groby i cmentarze mające charakter "polskich miejsc pamięci narodowej". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wielu z nich prowadzi prace konserwatorskie.

• Wśród cmentarzy cywilnych objętych opieką MKiDN jest m.in. lwowski Cmentarz Łyczakowski. Od 2008 r. resort kultury finansuje kolejne etapy prac konserwatorskich na terenie tej nekropolii.

• - Należy on nie tylko do wspólnej spuścizny kulturowej Polski i Ukrainy, ale również dziedzictwa ogólnoeuropejskiego - podkreśla MKiDN.

• Z danych ministerstwa kultury wynika, że groby i cmentarze mające charakter "polskich miejsc pamięci narodowej" znajdują się w 52 krajach.

 

W latach 2008-16 na Cmentarzu Łyczakowskim, profesjonalnym, kompleksowym pracom konserwatorskim, poddano 70 nagrobków i grobowców, m.in.: pisarki i publicystki Gabrieli Zapolskiej, powstańca listopadowego Juliana Konstantego Ordona; historyka, wieloletniego dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie Wojciecha Kętrzyńskiego; ukraińskiego poety i pisarza Markijana Szaszkewycza; kompozytora i pianisty, ucznia Fryderyka Chopina, założyciela lwowskiego Konserwatorium Karola Mikulego; pierwszego konserwatora zabytków Galicji Wschodniej Mieczysława Potockiego; metropolity obrządku ormiańskiego abp. Grzegorza Romaszkana; metropolity obrządku ormiańskiego abp. Samuela Stefanowicza.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Konsulatem Generalnym we Lwowie, podobnie jak w latach ubiegłych, wspiera również akcję "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego". W związku z tym 1 listopada tysiące zniczy zapłoną na terenie tej lwowskiej nekropolii.

W 2017 r. MKiDN, dzięki funduszom Programu "Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą", finansuje również m.in. prace konserwatorskie nagrobka Fryderyka Chopina na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu; upamiętnienie miejsca spoczynku Stefana Szolc-Rogozińskiego na cmentarzu w Bagneux (Francja); piąty etap renowacji polskich nagrobków na cmentarzu w Drohobyczu, gdzie pracami ratunkowymi zostaną objęte 92 nagrobki; prace konserwatorskie dwóch nagrobków ormiańskich w Kutach (Ukraina); prace konserwatorskie kaplicy Strzemboszów w dawnych Prusach - obecnie Jampilu (Ukraina); prace konserwatorskie nagrobków Justyny Czadowskiej i Tekli Hrebnickiej na Rossie w Wilnie, prace konserwatorskie na cmentarzach w Kiszyniowie i Raszkowie (Mołdawia), II etap inwentaryzacji cmentarzy żydowskich na Huculszczyźnie, inwentaryzację cmentarzy w dawnym powiecie tarnopolskim.

W tym roku w resorcie kultury uruchomiono także nowy program dotacyjny "Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą". Z funduszy pochodzących z tego programu prowadzone są następujące prace: generalne remonty pięciu cmentarzy i kwater wojennych z 1920 r. na Białorusi (Dokszyce, Duniłowicze, Głębokie, Podświle, Zadoroże); prace konserwatorskie nagrobka Ezechiela Berzewiczego - powstańca listopadowego i porucznika Pułku Jazdy Wołyńskiej Karola Różyckiego na cmentarzu w Bołszowcach; prace remontowe na polskim cmentarzu wojennym z 1920 r. w Kowlu; renowacja kwatery powstańców listopadowych oraz grobów trzech lwowskich prezydentów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie; renowacja kwatery polskich żołnierzy poległych w 1920 r. pod Łopatynem i Cyganówką na cmentarzu parafialnym w Łopatynie; prace konserwatorskie alabastrowego epitafium Adama Kisiela w cerkwi w Niskieniczach; projekt kwatery wojennej na cmentarzu w Mościskach żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. pod Lwowem; renowacja nagrobka płk Tadeusza Schaetzla i ppłk Edmunda Charaszkiewicza na cmentarzu South Ealing w Londynie.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Włochy, Iran, Ukraina. Polskie groby i cmentarze znajdują się w 52 krajach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!