Władysław Kosiniak-Kamysz: Twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, a nie jeden człowiek

Władysław Kosiniak-Kamysz: Twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, a nie jeden człowiek
Kosiniak-Kamysz poinformował dziennikarzy, że w trakcie obrad Zgromadzenia Narodowego, członkowie PSL będą mieli na sobie koszulki z wizerunkiem Wincentego Witosa (fot. PSL/twitter)

Twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, wszyscy obywatele, a nie jeden człowiek; nie może być tak, że w dniu stulecia niepodległości będziemy pamiętać tylko o Józefie Piłsudskim - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

We wtorek o godz. 15. rozpoczęło się w Sejmie uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Posłowie i senatorowie wysłuchali orędzia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kosiniak-Kamysz poinformował dziennikarzy, że w trakcie obrad Zgromadzenia Narodowego, członkowie PSL będą mieli na sobie koszulki z wizerunkiem Wincentego Witosa. Jak dodał, Witos dla PSL jest szczególną postacią; przypomniał m.in. rolę Witosa jako premiera, zwłaszcza w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. oraz skazanie go w procesie brzeskim w latach 30. XX wieku.

Lider PSL podkreślił, że Witos pozostał wierny chłopstwu, również po II wojnie światowej.

"Nie może być tak, że w dniu stulecia niepodległości będziemy pamiętać tylko o Józefie Piłsudskim, choć doceniamy jego znaczenie w 1918 r. i w 1920 r." - mówił Kosiniak-Kamysz.

"Te koszulki (z wizerunkiem Witosa) na Zgromadzeniu Narodowym, ta nasza duma z Wincentego Witosa ma przypomnieć całej Polsce, że twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, wszyscy obywatele, nie jeden człowiek i nigdy nie jest tak, że jeden człowiek gwarantuje bezpieczeństwo i przyszłość naszej ojczyzny" - przekonywał prezes ludowców.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że do klęski Polski w 1939 r. doprowadziły m.in. podziały społeczne, kres demokracji i autorytarne rządy. "Nie możemy z tej lekcji nie wyciągać nauki, to jest przestroga i to jest zobowiązanie" - podkreślił.

Wincenty Witos trzykrotnie sprawował urząd premiera Polski. W ruchu ludowym działał od 1895 r., był posłem do austriackiej Rady Państwa, a od 1914 r. współtworzył PSL "Piast". Był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego oraz Ligii Narodowej. OD 1919 r. - poseł na polski Sejm. To jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego w 1926. dokonanego przez Piłsudskiego.

W 1930 r. aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej i oskarżony w tzw. procesie brzeskim o przygotowywanie zamachu stanu. Po emigracji w Czechosłowacji powrócił do kraju tuż przed wybuchem II wojny światowej, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego z hitlerowskimi Niemcami. Po wojnie powołany na wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Narodowej, jednak obowiązków nie podjął. Od 1945 r. prezes nowo powstałego PSL. Zmarł w 1945 r. w Krakowie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Władysław Kosiniak-Kamysz: Twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, a nie jeden człowiek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!