Wiecej ulg dla uczniów polskich szkół spoza Polski. Projekt do podkomisji

Wiecej ulg dla uczniów polskich szkół spoza Polski. Projekt do podkomisji
fot.pixabay

• Nad prezydenckim projektem o uprawnieniach do ulg przejazdowych na terenie Polski dla uczniów i nauczycieli polskich szkół znajdujących się za granicą będzie pracowała podkomisja.
• Według Kancelarii Prezydenta projekt dotyczy ok. 80 tys. uczniów uczących się w ok. 700 polskich szkołach na świecie.

W środę (16 listopada) decyzję taką podjęły sejmowe komisje: Łączności z Polakami za Granicą oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży. Podczas wspólnego posiedzenia obu komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego przedstawionego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Projekt zakłada nadanie uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów dla uczniów (do ukończenia 18 roku życia) w okresie pobierania nauki języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Ulgi otrzymaliby też uczniowie kształcący się w sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw i szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich.

Zgodnie z projektem uczniom przysługiwałyby ulgi: 37 proc. do przejazdów w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych za okazaniem biletu jednorazowego, 49 proc. do przejazdów w pociągach osobowych i pospiesznych za okazaniem biletu miesięcznego imiennego oraz 49 proc. do przejazdów w autobusach komunikacji zwykłej i przyspieszonej na podstawie biletów imiennych miesięcznych.

Ulgi przysługiwałyby również nauczycielom uczącym języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim we wspomnianych szkołach polskich za granicą. Nauczyciele zostaliby objęci 33 proc. ulgami w pociągach osobowych za okazaniem biletu jednorazowego lub miesięcznego imiennego oraz w komunikacji autobusowej zwykłej za okazaniem biletu miesięcznego imiennego.

Projekt wprowadza również dla uczniów i nauczycieli szkół polonijnych ulgi w opłatach za wstęp do muzeów oraz parków publicznych.

Szef Gabinetu Prezydenta Adam Kwiatkowski uzasadniając projekt podkreślił, że wpisuje się on w postanowienia konstytucji, która w swojej preambule mówi o złączeniu więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie. Jak dodał projekt w części narodził się z inicjatywy rodziców dzieci chodzących do polskich szkół poza granicami Polski oraz petycji, które kierowali do prezydenta.

"Celem projektu ustawy jest przyznanie ulg w opłatach m.in. za przejazdy środkami komunikacji publicznej, wejścia do muzeum czy parków publicznych tych dzieci, które uczą się w polskich szkołach poza granicami Polski" - mówił Kwiatkowski.

"Czyli tak naprawdę zrównanie w prawach uczniów polskich szkół bez względu na ich typ i na ich miejsce, dzisiaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że część dzieci uczących się w polskich szkołach poza granicami Polski takie prawa ma, a część takich praw nie ma" - dodał.

Kwiatkowski poinformował, że projekt dotyczy około 80 tys. uczniów, którzy uczą się w ok. 700 polskich szkołach na świecie. Według szacunków Kancelarii Prezydenta koszt wprowadzenia ustawy może wynieść ok. 250 do 300 tys. zł rocznie. Podkreślił również, że wolą prezydenta jest uchwalenie tego projektu w takim trybie, by w trakcie najbliższych letnich wakacji uczniowie mogli już korzystać z tych zniżek.

Wniosek o powołanie 13-osobowej podkomisji ds. szczegółowego rozpatrzenia projektu zgłosił przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Rafał Grupiński (PO). Wniosek został przyjęty jednogłośnie przez obie komisje.

W podkomisji przypadło 7 miejsc dla posłów PiS (są to: Anna Schmidt-Rodziewicz, Andrzej Kryj, Marcin Porzucek, Małgorzata Wypych, Anna Cicholska, Joanna Borowiak, Aleksander Mrówczyński), 3 dla posłów PO (Joanna Fabisiak, Anna Białkowska, Szymon Ziółkowski) oraz po 1 dla posłów Nowoczesnej (Zbigniew Gryglas), Kukiz'15 (Wojciech Bakun) i PSL. Na posiedzeniu obu komisji nie było żadnego z przedstawicieli PSL, dlatego powołana została komisja w 12-osobowym składzie z możliwością rozszerzenia o jeden wakat, jeśli PSL zgłosi swojego przedstawiciela. (PAP)

mro/ par/

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiecej ulg dla uczniów polskich szkół spoza Polski. Projekt do podkomisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!