Wicepremier: Są problemy z funkcjonowaniem sektora pozarządowego. Rząd planuje reformę

Wicepremier: Są problemy z funkcjonowaniem sektora pozarządowego. Rząd planuje reformę
NCRSO przejmie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także uruchomi inne programy grantowe (Piotr Gliński, fot. facebook/Piotr Gliński)

Nie ma demokracji bez aktywnych obywateli, są jednak problemy z funkcjonowaniem III sektora w Polsce - ocenił wicepremier Piotr Gliński.

• Są problemy z funkcjonowaniem III sektora w Polsce -  stwierdził wicepremier Piotr Gliński.

• Jak podkreślił, rządowa propozycja reformy sektora pozarządowego jest odpowiedzą na te problemy.

• Zaznaczył, że w reformie III sektora nie chodzi o centralizację.

• Chcemy pomóc pozytywnym zmianom w sektorze - zapewnił.

We wtorek (11 kwietnia) Gliński, wraz z pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania Adamem Lipińskim oraz dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM Wojciechem Kaczmarczykiem, na spotkaniu z dziennikarzami przedstawili projekt powołania Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NCRSO).

Jak poinformował Kaczmarczyk, projekt mający wprowadzić NCRSO, a zarazem przenieść ośrodek koordynacji społeczeństwa obywatelskiego z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej do kancelarii premiera, jest już po konsultacjach i "na końcu procesu uzgodnieniowego". Jak dodał, liczy, że ustawa wprowadzająca NCRSO zostanie uchwalona przed wakacjami parlamentarnymi, a jesienią Centrum mogłoby rozpocząć działalność.

NCRSO przejmie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także uruchomi inne programy grantowe. Jednym z nich jest Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, finansowany z wpływów z automatów objętych monopolem, powstały na mocy obowiązującej od kwietnia noweli ustawy hazardowej. Jak mówił Kaczmarczyk, zapewnić on ma rocznie dodatkowe 40 mln zł dla organizacji pozarządowych. Zaznaczył, że środki te maja być przeznaczone m.in. na rozwój III sektora, zatem organizacje nie będą musiały wydawać pieniędzy tylko na konkretne programy, ale także np. na swój rozwój.

Czytaj też: Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

"Uważamy, że NGO-sy maja prawo do pewnej wolności w dysponowaniu środkami publicznymi" - dodał Gliński.

Wicepremier po raz kolejny zaznaczył, że w reformie III sektora nie chodzi o centralizację - taki zarzut często pojawia się podczas dyskusji o NCRSO. Gliński podkreślał, że z jednej strony nie ma demokracji bez aktywnych obywateli, z drugiej jednak strony są problemy z funkcjonowanie III sektora w Polsce i rządowa propozycja jest odpowiedzią na te problemy. "Chcemy pomóc pozytywnym zmianom w sektorze" - zapewnił.

Pytany, czemu służyć ma przeniesienie ośrodka koordynującego NGO do KPRM, Gliński podkreślił, że ma to wzmocnić społeczeństwo obywatelskie i podnieść jego wagę, bo ministerstwo jest słabsze niż urząd premiera. Zwracał także uwagę, że społeczeństwo obywatelskie dotyczy wszystkich aktywności, nie należy kojarzyć go tylko z działalnością charytatywną, choć to bardzo ważny aspekt działalności; istotne obszary działalności NGO to np. kultura, sport, rozwój społeczności lokalnych.

Odnosząc się do wątpliwości, czy po wprowadzeniu Narodowego Centrum nie będzie miało miejsca "ręczne" rozdzielanie środków publicznych wybranym organizacjom, Gliński zapewnił, że działania NCRSO będą transparentne - w oparciu o określone priorytety. Kaczmarczyk wskazał, że w 11-osobowej Radzie Narodowego Centrum będzie 5-osobowa reprezentacja sektora pozarządowego - po to, by była społeczna kontrola nad jego działalnością.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wicepremier: Są problemy z funkcjonowaniem sektora pozarządowego. Rząd planuje reformę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!