XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceminister Sellin rozważa "za i przeciw" w sprawie ogrodzenia Sejmu

Wiceminister Sellin rozważa "za i przeciw" w sprawie ogrodzenia Sejmu
Sejm RP to budynek powstały blisko 100 lat temu, kiedy II RP zaczynała swoją państwowość. Kompleks jest zabytkiem, stąd trudności w postawieniu wokół niego ogrodzenia. (fot.:flickr.com/CC BY-ND 2.0)

Wraca pomysł postawienia płotu wokół Sejmu i Senatu RP. Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) nie mówi "nie" i zaznacza, że warto wrócić do sprawy. Argumenty się nie zmieniają, chodzi o bezpieczeństwo posłów.

• Wiceminister podkreśla, że sprawa ogrodzenia Sejmu to wypadkowa między otwartością parlamentu dla obywatela, a koniecznością zadbania o bezpieczeństwo pracujących na ul. Wiejskiej.

• MKiDN, które może być zaangażowane w opiniowanie pomysłu ogrodzenia jako resort kontrolujący ochronę zabytków, nie ma jednoznacznej opinii na temat postawienia płotu wokół budynku SejmuSenatu RP.

• Pomysł ogrodzenia pojawia się od lat. Ostatnio był podnoszony w styczniu tego roku, po kryzysie parlamentarnym, w czasie którego opozycja okupowała salę plenarną.

Wraca sprawa ogrodzenia parlamentu. Kompleks budynków przy ulicy Wiejskiej w Warszawie obecnie jest otwarty, choć jak większość ważnych instytucji państwowych jest pod stałą ochroną służb. W przypadku Sejmu wykonuje te obowiązki Straż Marszałkowska w porozumieniu ze stołeczną policją.

Sprawę odgrodzenia Sejmu podnoszą politycy PiS. W czwartek (2 listopada) nawiązał do niej Jarosław Sellin, wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

- Jest pewnym walorem otwartość i dostępność budynku - stwierdził polityk w radiu Zet. Z drugiej jednak strony zaznaczył, że nie można bagatelizować kwestii ochrony najważniejszych osób w państwie, a do takich na pewno trzeba zaliczyć posłów i senatorów. - Z punktu widzenia standardów bezpieczeństwa i tego, co dzieje się na świecie, totalna dostępność (Sejmu) budzi wątpliwości - ocenił.

Budynek zabytkowy

Sellin był pytany o tę kwestię, bo do jakichkolwiek zmian architektonicznych w obrębie Sejmu potrzebna będzie zgoda konserwatora zabytków. Obecnie te instytucje są w gestii Ministerstwa Kultury i to od resortu wicepremiera Piotra Glińskiego będzie współzależeć ewentualna zgoda na budowę ogrodzenia.

Czytaj też: PO ma materiały na PiS?

- Nie znam jakieś twardej opinii, czy MKiDN to popiera, czy nie - stwierdził dopytywany przez dziennikarza wiceminister kultury. Po czym dodał, że biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, o którym mówił wcześniej, "pewne zabezpieczenia powinny być wprowadzone".

Pomysł nienowy

Sprawa obudowania Sejmu i Senatu RP powraca nie po raz pierwszy. Była rozważana w poprzednich kadencjach. Na początku tego roku, w styczniu mówiło się o budowie zabezpieczenia na wiosnę lub latem. Do realizacji tej propozycji nie doszło. Część opinii publicznej uważała bowiem, że tym pomysłem PiS chce odgrodzić się od obywateli. Warto także zauważyć, że był to okres wzmożonego napięcia politycznego po grudniowym kryzysie w Sejmie, w czasie którego posłowie opozycji okupowali salę obrad plenarnych.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Wiceminister Sellin rozważa "za i przeciw" w sprawie ogrodzenia Sejmu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!