Wcześniejsze emerytury dla celników jeszcze w tym roku?

Wcześniejsze emerytury dla celników jeszcze w tym roku?
Wszystko wskazuje na to, że celnicy nabędą prawo do wcześniejszym emerytur jeszcze w tym roku (fot. mf.gov.pl)

• Celnicy chcą przechodzić na emeryturę, jak np. policjanci, po 25 latach służby (w przyśpieszonym trybie po 15 latach).
• Kluby PO, PiS i PSL wyraziły aprobatę dla projektu celników. Nowoczesna i Kukiz były przeciw.
• Wszystko wskazuje na to, że celnicy nabędą prawo do wcześniejszym emerytur jeszcze w tym roku.

Projekt ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych wpłynął do Sejmu już 28 sierpnia 2015 roku, ale jego pierwsze czytanie odbyło się dopiero na początku grudnia 2015 roku i to w okolicznościach niezbyt sprzyjających, bo parlamentarzystów bardziej pochłonęła wówczas sprawa wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mimo to, wstępne poparcie dla obywatelskiego projektu, przygotowanego przez Związek Zawodowy Celnicy PL, wyrazili posłowie klubów PiS, PO i PSL. Przeciwni byli mu posłowie Nowoczesnej i Kukiz’15.

Pozytywny wyrok TK

Przypomnijmy, Związek Zawodowy Celnicy PL, przygotował obywatelski projekt ustawy, w którym domaga się wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla swojej formacji. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z marca 2015 roku. Celnicy zgłosili do TK wniosek, w którym tłumaczyli, że choć należą do służb mundurowych, nie są objęci przywilejami, jak na przykład policjanci czy funkcjonariusze straży granicznej, co narusza m.in. konstytucyjną zasadę równości. TK przyznał celnikom rację. Stwierdził, że rzeczywiście mają podobne zadania do tych, które pełnią funkcjonariusze policji, a więc należą im się te same przywileje emerytalne.

Emerytury po 25 latach służby

Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Natomiast służby mundurowe, do których chcą dołączyć, na emeryturę przechodzą w wieku 55 lat i po 25 latach służby. Takie prawo ma 10 formacji: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Państwowa Straż Pożarna i Służba Więzienna.

– Najważniejszym celem projektu jest bezpieczeństwo obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Sytuacja kadrowa Służby Celnej jest krytyczna. Formacja za kilka lat będzie miała ponad połowę funkcjonariuszy w wieku 50+, przez to jej skuteczność jest zaniżona. Dzisiejszy projekt jest pierwszym krokiem do pełnej profesjonalizacji służby. Pierwszym ale niezbędnym, który musi być wdrożony, aby móc prowadzić następne, które pozwolą na pozyskiwanie do budżetu państwa wielu dodatkowych miliardów złotych. Szacujemy, że wzmacniając Służbę Celną, można zwiększyć wpływy budżetowe o ponad 10 mld zł rocznie – mówi Parlamentarny.pl Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL oraz pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ZZ Celnicy PL.

Kukiz i Nowoczesna przeciw

Po pierwszym czytaniu projektu w Sejmie celnicy zdobyli wstępne głosy poparcia posłów klubu PiS, PO oraz PSL. "Zgadzamy się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w całej rozciągłości, a zatem popieramy przystąpienie do prac nad obywatelskim  projektem  ustawy  zgłoszonym  przez  pana  przedstawiciela wnioskodawców" - mówił poseł Arkadiusz Czartoryski z PiS. Poparcia dla projektu nie wyrazili posłowie ruchu Kukiz’15 i Nowoczesnej.

 

×

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Wcześniejsze emerytury dla celników jeszcze w tym roku?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!