Wchodzą w życie zmiany dotyczące egzekucji komorniczych

Wchodzą w życie zmiany dotyczące egzekucji komorniczych
Komornicy nie będą już pracowali na własny rachunek. (fot.flickr.com/ tomasz przechlewski)

• Od czwartku 8 września, wchodzą w życie zmiany dotyczące egzekucji komorniczych.
• Komornik będzie mógł m.in. elektronicznie zająć rachunek bankowy dłużnika i pod groźbą grzywny samodzielnie zobowiązać go do wyjawienia majątku.
• Nie będzie można sprzedać rzeczy przed uprawomocnieniem decyzji o jej zajęciu.

"Przede wszystkim zmienia się wykorzystanie nowych technologii, zmienia się kwestia zbiegów egzekucji, sposobu jej wszczęcia i działań komornika zaraz po wszczęciu, jak również zmieniają się przepisy, które regulują poszczególne sposoby egzekucji" - mówił w środę na konferencji prasowej prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek.

Dodał, że nowe rozwiązania umożliwiają prowadzenie w trybie elektronicznym właściwie każdego rodzaju postępowania komorniczego.

Wśród kluczowych zmian Fronczek wymienił możliwość elektronicznego zajęcia rachunku bankowego dłużnika. Ma to być możliwe za pomocą systemu przygotowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

"Droga od uzyskania informacji o posiadaniu rachunku przez dłużnika do zajęcia znacznie się skróci. Dokona się to jednym kliknięciem w systemie, który będzie się komunikował z systemem Krajowej Izby Rozliczeniowej, która z kolei komunikuje się z bankami" - powiedział.

Obniżenie wydatków

Fronczak podkreślił, że dostęp do systemu elektronicznego, choć odpłatny, w porównaniu z tradycyjną korespondencją pozwoli obniżyć wydatki, za które w ostatecznym rozrachunku płaci wierzyciel.

Obecnie komornicy wydają na każdy list ok. 4,50 zł, natomiast Krajowa Izba Rozliczeniowa ma otrzymywać za każde zajęcie 50 groszy. Same opłaty egzekucyjne się nie zmienią, w przypadku rachunku bankowego to 8 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Prezes KRK powiedział, że elektroniczne zajęcie z rachunku nie dotyczy SKOK-ów, których działalność regulują inne przepisy. W ich przypadku komornicy będą stosowali dotychczasowe metody.

Wolne od egzekucji z rachunku bankowego będą środki na poziomie 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 1400 zł. Do tej pory bank przekazywał komornikowi wszystkie środki z konta powyżej limitu określonego na poziomie nieco ponad 12 tys. Ponadto, banki będą miały obowiązek udzielać komornikom informacji dotyczący operacji dokonywanych na rachunku.

Nowością w polskim prawie będzie komornicze wyjawienie majątku.

"Wierzyciel, chcąc uzyskać wyjawienie majątku dłużnika, musiał wystąpić do sądu. Od jutra będzie mógł liczyć na to, że komornik będzie w stanie zastosować instytucję wyjawienia majątku, co oznacza, że będzie wzywał dłużnika do złożenia wykazu majątku pod groźbą odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia" - powiedział Fronczek.

Gdyby wezwany nie stawił się lub odmówił złożenia wykazu, komornik będzie mógł ukarać dłużnika grzywną, natomiast sąd na wniosek komornika - zarządzić przymusowe doprowadzenie dłużnika przez policję lub areszt trwający do miesiąca.

Sprzedaż po uprawomocnieniu

W przypadku egzekucji z ruchomości jej sprzedaż będzie możliwa dopiero po uprawomocnieniu się zajęcia. Do tej pory komornik mógł sprzedać rzecz także wtedy, gdy dłużnik złożył skargę do sądu.

Te przepisy uchwalił w lipcu 2015 r. Sejm poprzedniej kadencji, po głośnych przypadkach zajęcia i sprzedaży niewłaściwych rzeczy, np. nienależących do dłużników. Zmiany poparła Krajowa Rada Komornicza. Podobne przepisy dotyczące nieruchomości obowiązywały już wcześniej.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wchodzą w życie zmiany dotyczące egzekucji komorniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!