REKLAMA

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. pobicia Polaków w Harlow

  • Autor: PAP/JS
  • 08 września 2016 12:14
Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. pobicia Polaków w Harlow Do ataku na dwóch Polaków doszło w niedzielę (4 września) nad ranem (fot.Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

•  Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. niedzielnego pobicia dwóch Polaków w Harlow w Wielkiej Brytanii; zamierza m.in. przesłuchać pokrzywdzonych i ich bliskich.
•  Równoległe prowadzone jest śledztwo ws. zabójstwa oraz pobicia innych Polaków - również w Harlow.

- Postępowanie wszczęte zostało z art. 158 i dotyczy pobicia w dniu 4 września br. dwóch Polaków w miejscowości Harlow, na terenie Wielkiej Brytanii - powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański.

Jak wyjaśnił, prokuratura będzie prowadzić równolegle działania w Polsce i w Wielkiej Brytanii, m.in. w ramach pomocy prawnej. - W Polsce chcemy przesłuchać osoby najbliższe pokrzywdzonym, żeby ustalić, czy miały wiedzę na temat tych zdarzeń. Zwrócimy się też do konsulatu w Londynie o informacje na temat tego, co się zdarzyło, w szczególności ustalenia, jaki organ prowadzi postępowania. Chcemy też uzyskać dokumenty dot. pokrzywdzonych, m.in. dokumentację medyczną - powiedział.

Czytaj też: Liroy: Kaczyński nie miał nic przeciwko marihuanie

Prokuratura zamierza też zwrócić się do strony brytyjskiej o pomoc prawną - przede wszystkim poprzez przesłanie kopii materiałów z tamtejszego postępowania. - Chcielibyśmy też przesłuchać pokrzywdzonych. Trudno przesądzić, kiedy i gdzie byłoby to możliwe. Będziemy starali się przeprowadzić te czynności w sposób jak najmniej dla nich dolegliwy - dodał prokurator.

Do ataku na dwóch Polaków doszło w niedzielę (4 września) nad ranem - zaledwie kilkanaście godzin po tym, jak ulicami Harlow przeszedł liczący ponad 700 uczestników marsz milczenia, upamiętniający śmierć Polaka pobitego także w tej miejscowości, pod koniec sierpnia. 40-latek zmarł w szpitalu, w wyniku odniesionych obrażeń głowy.

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo również w sprawie tego zabójstwa oraz pobicia innego Polaka przez około 20 napastników.

Śledczy prowadzący obie sprawy biorą pod uwagę, że sprawcy mogli być motywowani nienawiścią na tle narodowościowym.

 

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA