Warszawa miejscem protestu sadowników. Resort zasłania się inwestycjami

Warszawa miejscem protestu sadowników. Resort zasłania się inwestycjami
W odpowiedzi protestującym, resort rolnictwa przypomina, jak dużo wydano na inwestycje w produkcję owoców. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• W Warszawie protestowali sadownicy. Irytuje ich niska cena skupu owoców, zwłaszcza jabłek. Protest odbywał się w centrum stolicy w poniedziałek (12 września).
• Resort rolnictwa przypomina, że właśnie sadownicy otrzymali od państwa pomoc na inwestycje. Takie tłumaczenia nie interesują protestujących.
• Sytuację ma uratować proponowany przez zabranych skup interwencyjny.

W Warszawie (12 września) protestowali sadownicy. O godzinie 10.00 pod Belwederem rozpoczęła się manifestacja, którą sprowokowały niskie ceny skupu jabłek. Marsz przechodził przez Aleje Ujazdowskie i dalej ulicą Świętokrzyską oraz Marszałkowską.

Na trasie przemarszu sadowników były więc Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych na alei Szucha. Protest był też blisko Ministerstwa Rozwoju na Placu Trzech Krzyży i Ministerstwa Finansów.

Oczywiście najgłośniej było pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Protestujący nieśli transparenty z hasłami: "Sadownictwo, nie embargo", "Rząd polski = niemoc, niekompetencja, chaos, bałagan", "Szacunek dla pracy sadownika". Plakaty informowały, że koszt produkcji jabłek to 0,8-1 zł za kg, tymczasem w sprzedaży można je dostać 50 groszy.

Manifestacja wymusiła zmianę organizacji ruchu w Warszawie.

Resort rolnictwa przypomina, że wydano miliony na pomoc

Onet.pl przekazywał w kontekście protestu zdanie Bożeny Noseckiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Mówiła ona internetowemu portalowi, że przyczyną spadku cen może być tegoroczny urodzaj.

- Mamy bardzo wysoką podaż, ale nie mamy lepszych warunków zagospodarowania tej nadpodaży. Zakładamy, że eksport nie wzrośnie w tym sezonie, tak samo, jak i spożycie krajowe - powiedziała.

Resort rolnictwa zdecydował się przypomnieć na swoich stronach internetowych, że w ramach działania resortu przekazano duże środki na inwestycje w sektor produkcji warzyw i owoców.

Czytaj: Sadownicy są w bardzo trudnej sytuacji

- Grupy producentów owoców i warzyw uzyskały wsparcie na inwestycje w wysokości 7,5 mld złotych. Żaden inny sektor produkcji rolnej nie otrzymał takich środków. Tymczasem Komisja Europejska domaga się zwrotu około 1 mld zł w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w wykorzystaniu tej pomocy - pisze resort. I dalej: - W związku ze skalą nieprawidłowości resort rolnictwa prowadzi szczegółową analizę dotyczącą zasadności przyznania pomocy i sposobów jej wykorzystywania przez beneficjentów. Dwa wnioski zostały skierowane do prokuratury. Przygotowane zostało rozporządzenie MRiRW wprowadzające rozwiązania mające na celu ograniczenie lub wyeliminowanie ryzyka dotychczasowych nieprawidłowości w wykorzystywaniu pomocy przyznawanej grupom producentów owoców i warzyw.

Sadownicy i tak mówią, że potrzeba skupu

Takie tłumaczenie nie jest do przyjęcia przez stronę sadzących i żyjących z uprawy drzew.

- Walczymy o przetrwanie - mówił prezes Związku Sadowników RP dla PAP,  Mirosław Maliszewski. Jak mówił, ceny skupu jabłek są niższe od kosztów produkcji.

- Cena jabłek przemysłowych spadła do mniej niż 20 groszy za kilogram. To znacznie poniżej kosztów produkcji, które wynoszą co najmniej 40-50 groszy - mówił portalowi sadownictwo.com.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. - Wyjściem z sytuacji jest szybkie zwiększenie przez Komisję Europejską limitu dla naszego kraju i skierowanie owoców po atrakcyjnych stawkach głownie do biogazowni.

Właśnie pod takimi hasłami maszerowali protestujący w Warszawie rolnicy.

Limity skupu produkcji rolnej negocjuje w imieniu polskiego rządu właśnie Ministerstwo Rolnictwa.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!