Wakacje sejmowe to gratka dla turystów

Wakacje sejmowe to gratka dla turystów
Wakacje posłów w tym roku są bardzo długie... najdłuższe w historii Sejmu III RP. (fot.:Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

● Wakacje posłów w tym roku są bardzo długie... najdłuższe w historii Sejmu III RP. Sejm zaczął w poniedziałek (25 lipca) 44 dni wakacji parlamentarnych.
● Jeśli ktoś chce zwiedzić polski parlament, to najlepiej zrobić to latem. Potrzebny jest tylko dowód osobisty.
● Sejm przygotował też na lato serię projekcji filmowych dla odwiedzających Warszawę.

Wraz z końcem XXIII posiedzenia Sejm przeszedł w stan letniego uśpienia. Sierpień, to miesiąc tradycyjnie zarezerwowany dla wakacji parlamentarnych. Posłów w Sejmie jest mniej, kancelaria pracują wolniej, a do Sejmu łatwiej się dostać by go zwiedzić.

Wakacje sejmowe w tym roku będą trwały czterdzieści cztery dni. To najdłuższe wakacje jakie posłowie sobie zarezerwowali od kiedy pracuje Sejm III RP. Z analizy przeszłych kadencji (archiwa sejmowego kalendarza sięgają roku 2002) widać, że to prawda. Pewnym argumentem na zaczynanie wakacji już w lipcu są Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), na których licznie będzie reprezentowana polska klasa polityczna.

Opozycja za 44 dni wolnego też atakowała PiS

Temat ten też stał się obiektem sporu politycznego w Polsce. Jeszcze w kwietniu, gdy zapadały decyzje o organizacji letnich posiedzeń, opozycja grzmiała.

- Po rozpoczęciu programu 500 plus nie ma już pieniędzy na inne obietnice wyborcze, dobrze więc odwlec je jak najpóźniej – mówiła polityk Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Argumentowała, że długie wakacje sejmowe mają rozciągać w czasie podejmowanie pewnych decyzji przez Sejm.

Mimo, że praca Sejmu spowalnia, bo nie odbywają się posiedzenia, nadal pracują agendy parlamentu, na przykład Biuro Analiz Sejmowych, Biuro Komisji Sejmowych, Biuro Obsługi Posłów, Biuro Spraw Międzynarodowych. Dalej do dyspozycji posłów jest w pełni funkcjonujący latem Dom Poselski.

Kancelaria Sejmu

W pełni działa też Kancelaria Sejmu. Wspomaga ona pracę posłów, jest zespołem ludzi etatowo zajmujących się obsługą procesu legislacyjnego. W 2015 roku pracowało w niej 1199 osób. Zatrudnienie w tym pomocniczym ciele jednak wzrosło.

Cztery miesiące temu ilość etatowych pracowników podniosła się do 1257. Ciekawostka – kobiet pracuje w Sejmie więcej niż mężczyzn, choć nieznacznie. Sejm zatrudnia 51 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn.

Wydatki Kancelarii sięgną w 2016 roku 453,4 mln zł a w 2017 mają być nawet wyższe.

- Kancelaria Sejmu jest instytucją dużą i dosyć skomplikowaną. Mamy cały szereg stanowisk pracy, cały szereg obsługujących posłów grup pracowniczych – mówił o zatrudnieniu w KS jej szef Lech Czapla. Piastuje on swoje stanowisko niezmiennie od 2010 roku, a w parlamencie pracuje od 1980.

Sejm wraca do pracy we wrześniu. 5 i 6 tego miesiąca będzie trwało XXIV posiedzenie izby.

Turysta w Sejmie? Najlepiej latem

Jeśli ktoś chce zobaczyć polski parlament od środka to właśnie w sierpniu najlepiej przyjechać do Warszawy. Turystykę w Sejmie koordynuje Biuro Komunikacji Społecznej Sejmu, a dokładniej Wszechnica Sejmowa.

- Sejm można zwiedzać od poniedziałku do piątku od południa – mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl reprezentantka Wszechnicy. – Jedynym wymogiem jaki należy spełnić to mieć przy sobie dowód osobisty i stawić się piętnaście minut przed dwunastą.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wakacje sejmowe to gratka dla turystów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!