W wielu miejscach kraju protesty przeciwko reformie sądownictwa

W wielu miejscach kraju protesty przeciwko reformie sądownictwa
W Krakowie ponad tysiąc uczestników demonstracji ze świeczkami w dłoniach rozstawiło się wzdłuż budynku Sądu Okręgowego, otaczając go symbolicznym "łańcuchem światła" (fot. Róża Thun)

Protesty przeciwko reformom sądownictwa zorganizowano w wielu miejscach kraju. W Warszawie manifestowano przed Pałacem Prezydenckim i Senatem, w innych miastach "łańcuchami światła" otoczono budynki sądów.

• W Krakowie ponad tysiąc uczestników demonstracji ze świeczkami w dłoniach rozstawiło się wzdłuż budynku Sądu Okręgowego, otaczając go symbolicznym "łańcuchem światła".

• Na poznańskim Starym Rynku zebrało się - według policji - ok. 400 osób. Organizatorzy podkreślali, że obecna sytuacja w kraju związku ze zmianami w sądownictwie "jest krytyczna".

• Ok. 300 osób wzięło udział w marszu ulicami Gdańska, a następnie manifestacji przed miejscowym Sądem Okręgowym.

W Warszawie protestowano przed Pałacem Prezydenckim, potem tłum demonstrujących przeszedł przed budynek Senatu, gdzie trwają prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Przed godz. 21. organizatorzy - Akcja-Demokracja - oficjalnie rozwiązali zgromadzenie; jego uczestnicy mówili, że zostaną przed parlamentem, by dalej protestować.

Według stołecznej policji, manifestacja przebiegała spokojnie. "Nie doszło do żadnych incydentów" - powiedział Mariusz Mrozek z zespołu prasowego KSP. Policja szacuje, że w zgromadzeniu przed Pałacem Prezydenckim i Senatem uczestniczyło w sumie ok. 2 tys. osób.

Zgromadzenie rozpoczęło się przed godz. 19. Protestujący mieli m.in. transparenty: "Partia rządzi, partia sądzi, "Prezydent, Sejm i Senat łamią prawo - Akcja Demokracja", "Wolne sądy osądzą PiS". Skandowano: "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska" i "Chcemy weta".

Widać było flagi polskie i Unii Europejskiej. Demonstranci rozwinęli dużą biało-czerwoną flagę. Na melodię kolędy "Przybieżeli do Betlejem" śpiewano pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy: "Stoją ludzie pod pałacem w rozpaczy, czy dla pana wolność sądów coś znaczy".

Po przejściu przed budynek Senatu skandowano m.in.: "Wszyscy razem pięści w górę, obalimy dyktaturę", "Wolne sądy i poglądy".

Organizatorzy zgromadzenia mówili, że ten protest to "moment próby i ostatni dzwonek". "Prędzej czy później PiS zapłaci polityczną cenę za niszczenie demokracji. Władza obawia się protestu. Dlatego też tak długo przeciągali prace nad ustawami. Wiedzą, że gdy zimno i święta za pasem, trudno nam protestować. Trudno, ale trzeba. To czas próby dla nas i dla Polski" - podkreślano.

W Krakowie ponad tysiąc uczestników demonstracji ze świeczkami w dłoniach rozstawiło się wzdłuż budynku Sądu Okręgowego, otaczając go symbolicznym "łańcuchem światła". Wcześniej demonstranci skandowali m.in. "My nie chcemy dyktatury, a wy co?", "Idziemy po prawo i sprawiedliwość". "Jesteśmy tu, bo nie jest nam wszystko jedno", "Musimy być pod sądami, bo walczymy o siebie, to są nasze prawa" - mówili prowadzący. W trakcie demonstracji minutą ciszy uczczono pamięć Piotra Szczęsnego, który dokonał samospalenia w Warszawie, i odczytano jego list.

Odczytano także list prof. Fryderyka Zolla, wiceprzewodniczącego krakowskiego KOD-u.: "Przez kraj idzie tornado. Można się zastanawiać, co było przyczyną zniszczenia sądów.(...) Unia Europejska, ONZ, Rada Europy (…) wszyscy z niedowierzaniem patrzą, jak kraj, który osiągnął tak wiele, popełnia zbiorowe samobójstwo. Opamiętajmy się. Jaką oni mają wizję sądownictwa widać i po Trybunale Konstytucyjnym, i po nominacjach ministerialnych w sądach powszechnych. Premier (Mateusz) Morawiecki objął urząd wielkiego likwidatora państwa.(...) Wzywamy was, obywatele Polski do zaangażowania się w sprawy publiczne" - napisał.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W wielu miejscach kraju protesty przeciwko reformie sądownictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!