W Warszawie uczczono ofiary komunistycznego terroru

W Warszawie uczczono ofiary komunistycznego terroru
24 lutego złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w areszcie mokotowskim. (fot. twitter.com / MON)

• Apelem pamięci i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim w Kwaterze 45N uczczono w sobotę ofiary terroru komunistycznego.
• Uroczystość odbyła się w ramach obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda.

- Heroiczna walka "Żołnierzy Wyklętych" była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę - napisał prezydent.

- Wobec braku realnych szans na powodzenie i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju, jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstania styczniowego. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczpospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości które my, Polacy cenimy wyżej niż własne życie - honor, wolność, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o "Żołnierzach Wyklętych" umacnia w nas Polakach wolę trwania przy tych imponderabiliach - podkreślił Andrzej Duda.Prezydent wyraził hołd dla żołnierzy powstania antykomunistycznego.

Uroczystość była częścią obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W ich ramach w sobotę zaplanowano jeszcze uroczystość z udziałem delegacji z Kresów przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystość pod hasłem "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy - Stefan Melak" przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Zaplanowano także opowieści historyczne i modlitwy - przed dawnymi siedzibami NKWD i UB 1944/45 w Aninie, przed dawną siedzibą X Departamentu MBP w Miedzeszynie Starym oraz koło dawnego pałacyku senatora Tadeusza Karszo-Siedlewskiego i budynków, gdzie po 1944 r. mieściły się obiekty śledcze MBP na Błotach. Sobotnie uroczystości zakończy złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową na murze dawnego Aresztu Śledczego na Mokotowie.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Warszawie uczczono ofiary komunistycznego terroru

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!