W Sejmie o Karcie Polaka

W Sejmie o Karcie Polaka
Kartę Polaka otrzymało już około 140 tysięcy osób (fot. so.uni.lodz.pl)

Posłowie, przedstawiciele administracji rządowej i związków Polaków na Wschodzie spotkali się w Sejmie, by podsumować działanie ustanowionej 8 lat temu Karty Polaka.

Okazją do dyskusji była konferencja „Historia Kartą pisana. Podsumowanie Ustawy o Karcie Polaka” organizowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą, Fundację Wolność i Demokracja oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Karta Polaka została wprowadzona ustawą z 7 września 2007 roku. Jest to dokument potwierdzający przynależność do Narodu Polskiego. Osoba posługująca się kartą może m.in. bez opłat otrzymać wizę pobytową długoterminową uprawniającą do wielokrotnego przekraczania polskiej granicy, podejmować w Polsce legalną pracę lub prowadzić działalność gospodarczą oraz korzystać z bezpłatnego systemu oświaty i zdrowia.

Kartę Polaka otrzymało już około 140 tysięcy osób. Najwięcej wniosków o wydanie takiego dokumentu napływa z Białorusi i Ukrainy (aż 80 proc. wszystkich).

Na odbywającym się dzisiaj w Sejmie spotkaniu zapowiedziano konieczność nowelizacji ustawy o Karcie Polaka. Najważniejsze zmiany to traktowanie Polaków przebywających w Donbasie, jak obywateli polskich, druga zmiana wprowadza możliwość automatycznej i bezpłatnej zamiany karty na kartę stałego pobytu, trzecia, to umożliwienie wojewodom przyjmowania wniosków i wydawania Kart Polaka.

Projekt nowelizacji ustawy ma być w najbliższym czasie złożony do marszałka Sejmu.

 

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Sejmie o Karcie Polaka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!