W Sejmie o aborcji? PiS naciska na Kościół, by powstrzymał organizacje pro life

W Sejmie o aborcji? PiS naciska na Kościół, by powstrzymał organizacje pro life
Zdaniem "Rz" ta debata nie jest na rękę politykom PiS. Podobno interweniują oni w episkopacie, by ten powstrzymał inicjatywy organizacji pro life (fot. flickr.com/Emercy_Co_Photo/2.0/sa)

• Niewykluczone, że Sejm będzie się musiał zająć sprawą aborcji i to jeszcze w tym roku.
• Autorzy obywatelskiego projektu chcą całkowitego zakazu aborcji.
• Projekt powinien trafić do laski marszałkowskiej pod koniec czerwca.

Projekt i uzasadnienie ustawy przygotowali eksperci Instytutu Ordo Iuris. W ubiegłym tygodniu przedłożono go marszałkowi Sejmu wraz z zawiadomieniem o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji".

Najpóźniej dzień po świętach marszałek Marek Kuchciński będzie musiał wydać postanowienie o przyjęciu bądź odrzuceniu zawiadomienia.

Zdaniem "Rzeczpospolitej" ta debata nie jest na rękę politykom PiS. Podobno interweniują oni w episkopacie, by ten powstrzymał inicjatywy organizacji pro life.

Podobno takiej interwencji miał się podjąć sam Jarosław Kaczyński.

- Tłumaczył przewodniczącemu episkopatu, że debata na temat aborcji będzie w tej chwili bardzo niebezpieczna i może skończyć się nawet upadkiem rządu Beaty Szydło - cytuje anonimową wypowiedź "Rzeczpospolita".

W inicjatywę zaangażowanych jest szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do życia, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie.

W projekcie znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży, a także nakładające na organa administracji rządowej i samorządowej pomoc materialną i opiekę dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matkom iż ich dzieciom, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego. W projekcie jest również propozycja, by do programów nauczania szkolnego wprowadzić wychowanie do życia w rodzinie z nauką o odpowiedzialnym rodzicielstwie.

Zmiany dotyczą także Kodeksu karnego; wnioskodawcy proponują kary m.in. za spowodowanie śmierć dziecka poczętego.

Postulat ochrony życia

Obecnie w myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

Autorzy projektu chcą uchylić te możliwości przerwania ciąży. Jak podają, projekt realizuje "postulat pełnej, równoprawnej ochrony życia i zdrowia każdego dziecka zarówno przed, jak i po urodzeniu oraz usuwa istniejące - oceniane jako niekonstytucyjne i nieetyczne - okoliczności uchylające ochronę życia dziecka w okresie prenatalnym".

Równocześnie - jak podkreślają - nowela zobowiązywałaby państwo do roztoczenia opieki nad rodzinami, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne lub poczęte w okolicznościach związanych z popełnieniem czynu zabronionego.

Jak poinformował 21 marca prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, termin na rejestrację komitetu upływa w przyszłym tygodniu i wówczas rozpocznie się zbieranie podpisów i promowanie projektu. "Zgodnie z prawem zbieranie podpisów może trwać 3 miesiące. Spodziewam się, że będzie się to działo przez cały kwiecień, maj i czerwiec, a z końcem czerwca wymagana liczba podpisów zostanie złożona do laski marszałkowskiej razem z projektem" - dodał.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W Sejmie o aborcji? PiS naciska na Kościół, by powstrzymał organizacje pro life

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!