W październiku pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych

W październiku pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych
Wzór nowej legitymacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. (fot. pixabay.com)

W ciągu najbliższych 20 dni zostaną wydane pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych - poinformował dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Mirosław Przewoźnik. MRPiPS przypomina, że wydane wcześniej legitymacje zachowają ważność i nie ma potrzeby ich wymiany.

• Wzór nowej legitymacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• MRPiPS przypomina, że legitymacje wystawione przed 1 sierpnia zachowają ważność na czas w nich określony.

Zmiany dotyczące legitymacji dla osób z niepełnosprawnością wprowadziła nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Środowisko osób z niepełnosprawnościami od dawna postulowało, by legitymacje - dziś przypominające te szkolne - zostały zastąpione plastikowymi kartami.

"Powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, które najczęściej już działają przy powiatowych centrach pomocy rodzinie, zbierają dane i mamy w tej chwili około 25 tysięcy wniosków. Wydaje się, że w ciągu 20 dni legitymacje trafią już do klientów - powiedział dziennikarzom w Sejmie Przewoźnik.

Zaznaczył, że nowa legitymacja jest nowoczesna i w pełni odpowiada standardom europejskim. "Nie będzie miała nic wspólnego z tym kartonikiem, który się niszczy po dwóch miesiącach użytkowania i jest bardzo niepraktyczny. Wydaje się, że to będzie skok jakościowy, jeśli chodzi o odczucia osób niepełnosprawnych. Nadruk będzie w języku angielskim, francuskim, polskim i w alfabecie Braille'a" - zwrócił uwagę.

Legitymacja jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki niej osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek. Dokument wystawiany jest na wniosek osoby niepełnosprawnej, która składając go, musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

MRPiPS przypomina, że legitymacje wystawione przed 1 sierpnia zachowają ważność na czas w nich określony. Nie trzeba też wymieniać legitymacji wydanych na stałe, te bowiem zachowują ważność bezterminowo. Natomiast za wydanie duplikatu legitymacji od 1 sierpnia pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.

Nowy wzór przewiduje możliwość zamieszczenia w niej informacji dotyczących stopnia niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny niepełnosprawności. Informacje te będą zamieszczane - wyłącznie za pomocą kodu QR - jedynie na wniosek osoby zainteresowanej.

Wzór nowej legitymacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wygrał go Piotr Felszyński.

Projekt legitymacji zawiera na awersie białe tło z pastelowym, szaroniebieskim deseniem układającym się w koncentryczne okręgi, w lewym górnym rogu karty jest napis LON (Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej), w którym literę "O" zastępuje ikonka symbolizująca osobę na wózku. Na dole karty znajdują się białe ikonki z symbolami niepełnosprawności: osoba na wózku, niepełnosprawność słuchu, wzroku, intelektualna, osoba z laską, pies asystujący, ręce symbolizujące język migowy.

Na rewersie jest taki sam deseń: po lewej stronie okrągłe, białe ikonki z symbolami niepełnosprawności na pastelowym, szaroniebieskim tle. Nowe legitymacje będą miały formę plastikowych kart, wielkości karty kredytowej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!