W parlamencie rozmawiano o stosunkach polsko-niemieckich

W parlamencie rozmawiano o stosunkach polsko-niemieckich
Wiceszef MSZ zaapelował do obecnych na konferencji przedstawicieli organizacji polonijnych o obronę dobrego imienia Polski. (fot.:pixabay.com)

Niezbędna jest pełna realizacja postanowień traktatu polsko-niemieckiego w zakresie współpracy Niemiec z mniejszością polską - podkreślili uczestnicy konferencji "Berlin - Warszawa wczoraj i dziś". Wzięli w niej udział politycy i przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech.

Organizatorem piątkowej konferencji była sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą we współpracy ze Związkiem Polaków w Niemczech. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego; wzięli w nim udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

Konferencję zorganizowano w związku z otwartą tego dnia w Sejmie wystawą, na której zaprezentowano 11 historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech, odrestaurowanych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy wykorzystaniu środków z MSZ.

Szef sejmowej komisji Michał Dworczyk (PiS) dziękował zebranym działaczom ZPwN.

- To państwo krzewicie język polski i kulturę za granicą niezależnie od tego, czy państwo polskie jest bardziej zainteresowane współpracą ze środowiskami polonijnymi czy mniej (...), państwo nie szczędząc sił prowadzicie swoją pracę; angażujecie w to swoje środki - mówił.

Jak podkreślił, działalność związku polega m.in. na reprezentowaniu Polaków w Niemczech, ich integracji w kraju zamieszkania, rozwoju polskiego szkolnictwa, stowarzyszeń zawodowych oraz życia kulturalno-społecznego.

Przeczytaj: Sekretarz Generalny Rady Europy przyjedzie do Polski

Przewodniczący Związku Polaków w Niemczech Józef Malinowski powiedział, że jego organizacja krzewi dialog nie tylko między Polakami a Polonią mieszkającą w Niemczech, ale pomaga też w rozmowach pomiędzy rządami obu krajów.

O konieczności zacieśniania współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Przypomniał, że Senat ponownie dysponuje środkami na współpracę z Polonią; zapewnił, że będzie ona oparta na dialogu z organizacjami polonijnymi.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski mówił o tym, że dla prezydenta Andrzeja Dudy Polacy mieszkający w Niemczech mają wyjątkowe znaczenie. Przypomniał, że druga wizyta zagraniczna prezydenta po jego wyborze na ten urząd odbyła się właśnie do Niemiec; zaznaczał, że Duda spotkał się tam z przedstawicielami Polonii. Kwiatkowski przekonywał, że także prezydent, korzystając w obchodzonego w tym roku 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podkreślał w Niemczech, że konieczna jest jego pełna realizacja.

Do obchodów 25-lecia traktatu nawiązał też Dziedziczak. Jak mówił, traktat podpisany 25 lat temu między Polską a Niemcami dawał środowiskom polskim w Niemczech oraz niemieckim w Polsce szereg praw i instrumentów do utrzymywania swojej tożsamości.

- Myślę, że to 25-lecie będzie świetną okazją, by podsumować, co z tego traktatu zostało zrealizowane, w jaki sposób państwo polskie zrealizowało go w stosunku do mniejszości niemieckiej, a w jaki sposób strona niemiecka do polskiej mniejszości. Odnoszę wrażenie, że wnioski z tego będą bardzo przykre i obchody 25-lecia mogą być przez te przykre wnioski zdominowane - ocenił.

Dodał, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące mniejszości, to obowiązują jeszcze niektóre z zapisów z czasów III Rzeszy. Zaznaczył, że klucz do rozwiązania tego problemu leży po stronie niemieckiej.

Dziedziczak wyraził natomiast zadowolenie z postępu prac dot. remontu Domu Polskiego w Bochum; mówił, że chciałby uczestniczyć w jego ponownym otwarciu.

Wiceszef MSZ zaapelował do obecnych na konferencji przedstawicieli organizacji polonijnych o obronę dobrego imienia Polski, walkę z kłamliwymi stereotypami, m.in. dotyczącymi rzekomych polskich obozów śmierci, o rzekomym współudziale w zbrodni Holocaustu.

- Zróbmy wszystko, by walczyć o prawdę, by świat poznał prawdziwą historię XX wieku; ona szczególnie w Niemczech powinna być doskonale znana - mówił Dziedziczak.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W parlamencie rozmawiano o stosunkach polsko-niemieckich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!