W Moskwie ruszą dzisiaj rozmowy o wymianie zezwoleń transportowych

W Moskwie ruszą dzisiaj rozmowy o wymianie zezwoleń transportowych
Rozmowy ze stroną rosyjską wiceminister określił jako "bardzo trudne negocjacje" (fot. youtube.com)

· Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit poinformował w piątek, 19 lutego, w Moskwie, że w ramach trwających tam polsko-rosyjskich rozmów na temat przewozów eksperci dyskutują m.in. o wymianie zezwoleń transportowych w okresie przejściowym.
· Rozmowy ze stroną rosyjską wiceminister określił jako "bardzo trudne negocjacje".


Szmit, który na piątek ma zaplanowane rozmowy z wiceministrem transportu Federacji Rosyjskiej Nikołajem Asaułem, przekazał, że okres przejściowy potrwa zapewne do 15 kwietnia. Jak oświadczył polski wiceminister, w czwartek eksperci doszli do "bardzo dalekiego porozumienia".

"Wczoraj i w czasie poprzednich spotkań były uzgodnione warunki i zasady prowadzenia transportu, kwalifikacja przewozów, definicje, jak również dokumenty, jakie mają być niezbędne do określania takiej czy innej formy przewozu - czy to będą kraje trzecie, przewozy dwustronne, czy tranzyt. (...) Wczoraj (...) rozpoczęła się dyskusja na temat okresu przejściowego; dlatego, że wszystko wskazuje na to, że będzie okres przejściowy. Będzie to czas, w którym władze Federacji Rosyjskiej będą dostosowywały swoje prawo, przede wszystkim rozporządzenia, do tego, o czym dyskutowaliśmy" - przekazał Szmit.

Jak wyjaśnił, dyskusja w czwartek dotyczyła głównie wielkości zezwoleń transportowych, jakimi wymienią się strony w okresie przejściowym. "Ten okres przejściowy to będzie prawdopodobnie do 15 kwietnia; chodzi o te dwa miesiące, które dzielą nas do tego czasu" - powiedział wiceminister.

Rozmowy ze stroną rosyjską wiceminister określił jako "bardzo trudne negocjacje". "Polska strona chce tak naprawdę utrzymania warunków, które umożliwią polskim transportowcom, przedsiębiorcom normalne funkcjonowanie na rosyjskim rynku. Przepisy, które zostały wprowadzone przez Federację Rosyjską w ubiegłym roku mogą doprowadzić do tego, że 85 proc. polskiego transportu zniknie z obszaru FR. Na to nie możemy się zgodzić" - wskazał.

Czytaj też: Dzisiaj kontynuacja rozmów polsko-rosyjskich dot. przewoźników

Pytany o to, czy strona rosyjska zgadza się na zmianę przepisów, Szmit odpowiedział: "wczoraj eksperci doszli do wspólnych wniosków, więc rozumiem, że to zostało już uzgodnione". Według jego słów eksperci w rozmowach doszli do "bardzo dalekiego porozumienia"; "Nie wszystko jeszcze zostało załatwione, ale to rokuje dobrze" - dodał.

Wiceminister zastrzegł: "czy to doprowadzi dzisiaj do zakończenia rozmów, podpisania protokołu - tego rzeczywiście nie wiem".

"Mam nadzieję, że dzisiaj będziemy mogli z ministrem Asaułem kontynuować te rozmowy, które doprowadzą do ostatecznego zawarcia porozumienia i podpisania protokołu. Nic nie jest jeszcze przesądzone. Natomiast bardzo liczę na to, że te długie rozmowy, które są bardzo ważne nie tylko dla transportu, ale dla całych gospodarek Polski i Rosji, doprowadzą do szczęśliwego zakończenia i będziemy mogli wznowić normalny ruch towarowy między Polską a Federacją Rosyjską" - oznajmił Szmit.

Jak wskazał, od obu stron zależy, czy trzeba będzie przeprowadzić kolejną turę rozmów. "My jesteśmy otwarci na rozmowy" - podkreślił.

Pytany o obecne straty dla polskich przewoźników, wyraził przekonanie, że "straty byłyby długofalowe i wielokrotnie większe, gdyby polska strona zgodziła się na warunki, które podyktowała strona rosyjska (...)".

W czwartek w Moskwie odbyła się kolejna tura rozmów polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych w sprawie zasady wykonywania transportu oraz ustalenia kontyngentu zezwoleń na przewozy drogowe dla obydwu krajów na rok 2016.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!