W lutym gminy dostaną pierwsze pieniądze na program 500 plus

W lutym gminy dostaną pierwsze pieniądze na program 500 plus
Stanisław Szwed zaznaczył, że wdrożeniu programu nie będzie towarzyszyła konieczność przyjęcia "armii" nowych urzędników (fot. facebook.com/Stanisław Szwed)

· Jeszcze w lutym do gmin powinny trafić pierwsze fundusze na obsługę programu Rodzina 500 plus.
· Na obsługę programu zostało przeznaczonych 2 proc. ogólnej kwoty, czyli 340 mln zł.
· Wnioski można będzie składać osobiście lub drogą elektroniczną.

Jeszcze w lutym do gmin powinny trafić pierwsze fundusze na obsługę programu Rodzina 500 plus - zapowiedział  wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas spotkania z dziennikarzami w Bielsku-Białej.

"Liczymy, że w tym tygodniu prezydent podpisze (ustawę) i na koniec lutego pierwsze środki wpłyną do samorządów, aby mogły one jeszcze przed startem programu uruchomić możliwość zatrudnienia ludzi i przygotowania się. Będzie również przeprowadzony system szkoleń dotyczących informatyki, aby jak najsprawniej program wdrożyć w życie" - powiedział Szwed.

Wiceminister przypomniał, że na obsługę programu zostało przeznaczonych 2 proc. ogólnej kwoty, czyli 340 mln zł. "To kwota, która powinna wystarczyć na sprawne przeprowadzenie programu, choć mamy świadomość, że pierwsze trzy miesiące będą trudne, jeśli chodzi o organizację" - powiedział.

Szwed zaznaczył, że wdrożeniu programu nie będzie towarzyszyła konieczność przyjęcia "armii" nowych urzędników. Wskazał, że po początkowym okresie, gdy napływ wniosków będzie duży, później będą spływały one już sukcesywnie. "Zatem w ramach urzędów będzie można na ten okres (początkowy - PAP) (…) przerzucać pracowników. (…) Myślę, że samorządy sobie poradzą" - dodał.

Szwed przypomniał, że w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania programu przy dużej liczbie wniosków gmina będzie mogła wydawać decyzje w ich sprawie do 1 lipca. Świadczenie zostanie wypłacone jednak z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jednocześnie, by nie tworzyły się kolejki, osoba, która złoży wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy również otrzyma świadczenie z wyrównaniem.

Wiceminister dodał, że wnioski można będzie składać osobiście lub drogą elektroniczną. "Wprowadzone zostały dodatkowe możliwości składania wniosków. Oprócz +papierowej+ i elektronicznej przez portal Empatia, także przez systemy bankowe. Organizatorem tego będzie PKO BP. Jeśli ktoś ma w nim konto, to będzie mógł pobrać wniosek i złożyć. Te zmiany mają ułatwić składanie ich szczególnie młodym ludziom" - powiedział.

Czytaj: Wnioski w programie 500 plus złożymy przez internet?

Szwed dodał, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele jego resortu oraz ministerstwa cyfryzacji rozpoczną szkolenia informatyczne pracowników, którzy zajmą się w samorządach obsługą programu 500 plus.

Jak podkreślił Szwed, dotychczas wydatki na politykę rodzinną w Polsce wynosiły 2 proc. PKB. "Teraz będzie ok. 3 proc. Będziemy w średniej krajów UE" - zaznaczył.

Ustawę dotyczącą programu 500 plus uchwalił w miniony czwartek Sejm, a w piątek przyjął bez poprawek Senat. Teraz czeka na podpis prezydenta.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W lutym gminy dostaną pierwsze pieniądze na program 500 plus

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!