XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Utracone pokolenie. Zaczyna brakować profesjonalistów, a z ich brakiem pojawiają się problemy dla kraju

Utracone pokolenie. Zaczyna brakować profesjonalistów, a z ich brakiem pojawiają się problemy dla kraju
Polscy lekarze wyjeżdżają za granicę. Uczelnie medyczne apelują o zwiększenie limitów studentów (na zdjęciu opuszczony szpital, Justus Hayes - Flickr, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0)

• Luka kompetencyjna i pokoleniowa coraz bardziej doskwiera Polsce.
• W Polsce nie ma np. ślusarzy, tokarzy, spawaczy, inżynierów. A co jeszcze gorsze, coraz częściej nie ma studentów, a np. lekarze wyjeżdżają - mimo że już nie chodzi o pieniądze.
• Jak temu zaradzić? Jednej recepty nie ma, a rząd i politycy błądzą.
• Na razie pewne są tylko dalsze koszty zaniedbań. Polskie uczelnie publiczne - dotknięte niżem demograficznym - otwarcie już chcą zwiększonych nakładów na działalność.

Największą bolączką polskich uniwersytetów jest spadająca liczba studentów, zwłaszcza studiów niestacjonarnych – podkreślano na posiedzeniu podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, które odbyło się 25 lutego, w Sejmie, a które poświęcone było sytuacji finansowej uczelni publicznych. Konkluzja z sejmowego posiedzenia jest jedna – uczelnie potrzebują większych środków finansowych na swoją działalność.

Trzykrotny spadek przychodów

Polskie uczelnie coraz bardziej odczuwają finansowo niż demograficzny. – Ten spadek od kilku lat jest bardzo, bardzo widoczny. Mniej w przypadku studiów stacjonarnych. Bo choć w niektórych uniwersytetach da się zauważyć powolny spadek studentów, to w niektórych liczba kandydatów wzrasta – mówił prof. dr hab. Bogdan Gregor, prorektor ds. ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Zobacz: Baza parlamentarzystów posłów i senatorów

Zwrócił jednak uwagę na malejącą z każdym rokiem liczbę studentów studiów podyplomowych i niestacjonarnych, co, jak zauważył, znacząco przekłada się na finanse uniwersytetów. – Coraz mniejsza liczba słuchaczy powoduje spadek przychodów własnych uczelni z tytułu opłat za kształcenie. W 2006 roku przychody z tego tytułu wyniosły 913 mln zł, w kolejnych latach spadały, osiągając poziom 580 mln zł w 2014 roku. Szczególnie ten problem odczuły Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Toruniu, które odnotowały trzykrotny spadek przychodów, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy Katolicki Uniwersytet Lubelski – wymieniał prof. Gregor.

Kosztowna medycyna

Na problem finansów i zwiększenia nakładów na uczelnie publiczne zwrócił uwagę także prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaznaczył jednak, że uczelnie medyczne borykają się z nieco innym problemem. – Nie obserwujemy zmniejszenia liczby studentów. Wręcz przeciwnie, nasze główne kierunki odnotowują zwiększanie liczby studentów i mogłoby być ono pewnie jeszcze większe, gdyby były źródła finansowania na kierunki lekarskie, lekarsko-dentystyczne, farmacji i pielęgniarstwa – mówił prof. Moryś.

Czytaj dalej na portalu PulsHR.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Utracone pokolenie. Zaczyna brakować profesjonalistów, a z ich brakiem pojawiają się problemy dla kraju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!