XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa repatriacyjna już blisko. Michał Dworczyk zapowiada prace w Sejmie

Ustawa repatriacyjna już blisko. Michał Dworczyk zapowiada prace w Sejmie
Michał Dworczyk jest przewodniczącym komisji sejmowej, która dba o kontakt z Polakami za granicą. (fot.: dworczyk.pl)

• Poseł Michał Dworczyk (PiS) zapowiedział, że prace w Kancelarii Premiera nad ustawą repatriacyjną są na ukończeniu.
• Posła, który jest szefem komisji ds. łączności z Polakami za granicą nie cieszy stan stosunków historycznych Polska-Ukraina. Poseł liczy, że po trudnym okresie niezrozumienia pojawi się wyrozumiałość.
• Poseł zreferował też sytuację Polaków w Rosji. Nie jest dobrze, bo Rosjanie zaczynają pielęgnować postawy nacjonalistyczne. Dworczyk mówi o "wzmożeniu patriotycznym".

Przewodniczący komisji sejmowej ds. łączności z Polakami za granicą zapowiedział, że płyną bardzo pozytywne sygnały z Kancelarii Premiera. W otoczeniu Beaty Szydło jest przygotowywana ustawa repatriacyjna, która za cel stawia sobie sprowadzenie do Polski Polaków z Azji, np. z Kazachstanu. To obywatele II RP zesłani na Sybir oraz ich potomkowie, a także osoby o polskich korzeniach, chcące wrócić nad Wisłę.

- Choć nie ma w naszym prawie ustawy repatriacyjnej - relacjonował sytuację w tym temacie poseł Michał Dworczyk (PiS) na antenie Polskiego Radia - proces powrotu Polaków trwa.

Poseł porównał działanie do analogicznej sytuacji w Niemczech. RFN sprowadziła blisko milion swoich obywateli w przeciągu II połowy XX w. z powrotem do Niemiec. Polska w jego ocenie nie zrobiła dość dla Polaków zmuszonych do ucieczki po II Wojnie Światowej.

Nad ustawą repatriacyjną w Kancelarii Premiera pracowała pełnomocnik rządu ds. kontaktów z Polakami za granicą, senator Anna Maria Anders.

Polska a Ukraina i UPA w historii

Kolejnym, istotnym tematem rozmowy były relacje z Ukrainą. W tym temacie Dworczyk podkreślał spojrzenie obu krajów na historię. Mówił o dialogu i próbie porozumienia, a punktem wyjścia do rozmowy był film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.

- Nie sądzę, że by udało się zamrozić nasze relacje - optymistycznie zaczął Dworczyk. Wspomniał o uchwale z 22 lipca, Sejm wówczas określił mianem ludobójstwa działania UPA wobec Polaków mieszkających na Kresach. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) mordowała i wysiedlała Polaków pod koniec II Wojny Światowej.

- To część dialogu, którą musimy przejść - mówił dalej pytany polityk. - To zaniedbania ostatnich dwudziestu lat doprowadziły do tak trudnej sytuacji między Polską a Ukrainą. Myślę, że jak przebrniemy przez tę trudną drogę czeka nas lepszy okres wzajemnych relacji.

Czytaj: Ruszyła konferencja OBWE w Warszawie. Dyplomaci w stolicy Polski

Dworczyk jest zdania, że na Ukrainie trwa wykorzystywanie historii do budowania jedności narodu wobec agresji Rosyjskiej. - Problem w tym, że ukraińscy historycy podchodzą do nas z rezerwą - mówił o próbach prowadzenia badań na Ukrainie poseł. - Utrudnia się nasze badania. Właściwie nie ma już mowy o ekshumacjach - dodawał.

W ocenie posła PiS trudny jest szczery dialog, gdy Ukraina stara się zjednoczyć społeczeństwo w wojnie przeciwko Rosji. Dla tego partykularnego celu zideologizowano UPA i położono nacisk tylko na opór tej organizacji wobec Sowietów w XX wieku.

- Brakuje u Ukraińców woli do dialogu - kończył polityk. Dodając jednocześnie, że narracja historyczna na Ukrainie nie jest wymierzona w Polskę, czy w Polaków.

Polacy u wschodnich sąsiadów mają się coraz gorzej

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ustawa repatriacyjna już blisko. Michał Dworczyk zapowiada prace w Sejmie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!