Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, zmiany: Fizjoterapeuci protestują przeciwko projektowi PiS

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, zmiany: Fizjoterapeuci protestują przeciwko projektowi PiS
Projekt zgłoszony przez grupę posłów PiS przewiduje m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o trzy miesiące, rezygnację z powołania samorządu zawodowego i zmiany w zakresie uprawnień zawodowych (fot.:pixabay.com

Organizacje zrzeszające fizjoterapeutów manifestowały przed Sejmem przeciwko rozwiązaniom zawartym w projekcie nowelizacji ustawy o ich zawodzie, który przygotowało PiS. Sprzeciw dotyczy m.in. rezygnacji z powołania samorządu zawodowego.

Manifestujący nie chcą zmian w ustawie uchwalonej jesienią ub.r. przez Sejm poprzedniej kadencji i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej przepisy mają wejść w życie 31 maja.

We wtorek (17 maja) projekt rozpatrywany był przez sejmową komisję zdrowia; na środę planowane było drugie czytanie projektu, jednak ostatecznie znalazł się on w porządku dziennym na czwartek - jako punkt sporny.

Projekt zgłoszony przez grupę posłów PiS przewiduje m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o trzy miesiące, rezygnację z powołania samorządu zawodowego i zmiany w zakresie uprawnień zawodowych.

We wtorek (17 maja) na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu. Jedna z kluczowych poprawek wprowadzonych przez komisję dotyczy rezygnacji z klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów.

Podczas obrad komisji, co przypominali politycy opozycji, którzy wyszli w środę do manifestujących, przepadł wniosek zgłoszony przez Elżbietę Radziszewską z PO ws. odrzucenia projektów w pierwszym czytaniu; wskazywali też, że poparcia nie miał wniosek Jarosława Sachajko (Kukiz15) o wysłuchanie publiczne; nie zdecydowano się też na propozycję Rajmunda Millera (PO) ws. powołania podkomisji.

Pikietujący przed Sejmem trzymali transparenty z hasłami: "Ustawa tak - nowelizacja nie", "PiS ustawę nowelizuje - pacjenta nie szanuje", "16 mln dla samorządu lekarzy, śmierć dla samorządu fizjoterapeutów", "nowelizacja=emigracja" oraz "Studenci WUM i AWF razem przeciw nowelizacji".

Manifestację poprzedził briefing opozycji w Sejmie. Poseł Nowoczesnej Marek Ruciński mówił, że pikietujący "po raz kolejny chcą upomnieć się o swój zawód, (…) po to, aby wykonywać go zgodnie z etyką, sumieniem i przyzwoitością". Pomysł rezygnacji z powołania samorządu fizjoterapeutów ocenił jako "tragiczną decyzję".

Także posłowie PO oceniali podczas konferencji, że projekt noweli jest źle przygotowany, "na kolanie".

Radziszewska przekonywała, że "wyrzucenie zapisów dot. samorządu fizjoterapeutów do kosza oznacza ciężkie czasy dla pacjentów, bo na rynku pozostaną nam wszyscy hochsztaplerzy".

Posłowie PO podkreślali ponadto, że zmiany zaproponowane przez PiS wydłużą kolejki u lekarzy. "Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie zmuszony wystawiać skierowanie do poradni rehabilitacyjnej, to nie ułatwi, to zniszczy wszystko, co środowisko rehabilitantów budowało" - mówił Marek Hok z PO.

Posłowie Platformy oraz przedstawiciele środowiska fizjoterapeutów apelowali do posłów PiS o odrzucenie tego projektu w drugim czytaniu w Sejmie, gdyż "nie jest to projekt polityczny, to jest projekt społeczny".

Ustawa, która ma zostać znowelizowana, stanowi, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym; określa wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód. Regulacja w obecnym brzmieniu przewiduje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć miałoby m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów. Ustawa wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, który ma zapewnić pacjentom i pracodawcom powszechny dostęp do informacji, czy dana osoba ma uprawnienia do wykonywania zawodu.

 

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, zmiany: Fizjoterapeuci protestują przeciwko projektowi PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!